Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
area51

Избор на масло

Recommended Posts

Здравейте колеги :) Предстой ми смяна на маслото и реших да ви попитам какви впечатления имате от различните марки масла , за да предобия представа доло горе какво да налея в двигателя . В момента маслото ми е Арал 15W40 минерално(гълта си от него и не мога да ви кажа защо съм с такова масло ) , а двигателя е X16XEL . И ако някой има впечатление от Liqui Moly MoS2 10W40 да ги изрази .:)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо не пробваш yacco,нещо много ги хвалят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно за Опел, най-добре си е масло на Опел :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страх ме е да налея GM , предпочирам нещо друго със същите спецификации API/ACAE SJ/A3 10W40 semisintetic (препоръчани за този мотор) Pluxonic < -- и без да ми го напишеш знам какво масло ползваш и че не те бърка , но още не си почнал да я юркаш като мен :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две коли вече карам с масло на ГМ и нямам оплаквания. :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колегата opel fan може наистина да е прав-за маслояда GM да е най-добре.а иначе не ми се вярва с тази цена да е най-доброто за опел.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В оторизиран сервиз на Опел като сменях ангреажа , майстора ми каза да не слагам GM на този двигател , а после още доста хора се изредиха да ми го казват ... за това и подпитвам какво др може да се сложи на тоя масло ядец :D

Редактирано от area51

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това само в България може да се случи - механик в оторизиран сервиз да НЕ ти препоръчва марката масло, която се прави за производителя на твоята кола... щеше да е смешно ако не беше тъжно... :blink:

аз също ще дам един глас за маслото ГМ - не защото е опел, просто самото масло е доста качествено за цената си; доколкото знам се прави от "елф" по спецификации на ГМ ("елф" не знам дали ти говори нещо...); плюс това тия дето са ти казвали да не сипваш такова (освен въпросния "майстор") обосноваха ли се защо или просто защото двигателя ти гори малко повече от "нормалното"..? :th_up:

иначе като искаш да си супер-дупер и да "юркаш", сипи "мотул" ама да почва с 8ХХХ а не с 6ХХХ - има си масла за екстремни натоварвания на двигателя и ако я караш така не трябва да се съобразяваш с това, което е дал производителя като спецификация; не знам какво имаш предвид с това юркане, но според мен всеки двигател гори масло ако го караш около и над 6К оборота системно (което аз бих нарекъл "юркане"); ако рядко минаваш над 6К според мен опелското масло ще ти свърши перфектна работа... :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега badmadafaka и аз се учудих ,че точно това ми казва , въпреки че с него си говорихме 4 очи и управителя не беше там ... а иначе да управителя ми предложи това, което е побликувал колегата Pluxonic по - горе в поста . А под юркане , да точно това имах предвид , много често влизам в червения сектор , т.е. над 6к , на което Pluxonic е бил свидетел много пъти в интерес на истината . Знам че този двигател е масло ядец , но според моя стил на каране, според мен е нормално на 1000 км да ми изчезват през аспуха 100 мл масло ... Благодаря ти за съвета и при първа възможност ще проуча това масло, което ми препоръча :)

Редактирано от area51

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм склонен много на компромиси и карам с Castrol Magnatec 10W40 semisintetic.Всичко друго е мижи да те лажем.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Аз не съм склонен много на компромиси и карам с Castrol Magnatec 10W40 semisintetic.Всичко друго е мижи да те лажем.

аз ще ремонтирам мотор заради такова купено от официалния... така че ако е от БГ всичко е мижай да те лажем ;).

Според мен издири добавка "Ресурс"(ще ти помогне ако са ти износени цилиндрите) и сипи с опелското масло купено от оторизиран сервиз за да има поне 50% шанс да е истинско. Пробвай ако не се оправи... ремонта не ти мърда или караш така докато вече не издържаш на пушилката отзад и разхдоа на масло. GM поне не е скъпо масло. Според мен се стреми да е 10W40 маслото понеже минералните масла не смазват добре мотора като полусинтетиките.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вЪйЙй simbon4o недей говоря тъй ... не ми се отваря двигател ... от това най ме е старх ... а относно доктора ... тя си ходи в оторизиран сервиз на Опел ... гладувах и мечтах толкоз мн за нея , че някак си ... не секи може да и бърка под капака ... но туй за маслото ми е мн важно , защото на свако Calibra`ta претърпя инфаркт с една боза ... чисто и просто си сложи нов двигател ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

този двигател, както правилно си прочел, си понахарчва повече масло от другите - това си му е конструктивен недостатък (ако може да се нарече така) и няма причини да се притеснваш; ако разхода при системно каране в червеното ти е литър за една смяна аз лично не бих се притеснявал много-много особено пък за този мотор :th_up:

чувал съм за опелското масло, някакви слухове, че това с гръцките надписи било някакво рециклирано (демек произведено е от употребявано масло) но все си мисля, че ако беше така и това е проблем, щеше някъде да е написано на етикета (все пак опел е една от марките, които покриват най-много изисквания на ЕС за екологичност и т.н.); ако пък си има характеристиките по стандарта (API и др.) не виждам проблем ако ще от горяно М10Д да е произведено... но идеята ми е, че може би това е имал предвид тоя в сервиза;

можеш да пробваш някаква синтетика която е за екстремни натоварвания на мотора, както писах по-горе (някой горе беше писал за "якко" - те имат такова на сносна цена, но отзивите по нета са противоречиви - или казват, че е супер, или казват че е мега зле, не съм видял средно положение... не съм го ползвал и не мога да твърдя със сигурност); другия вариант е да сипеш това, кото колегата simbon4o беше сипвал в неговата за да намали харча (ако не бъркам 15W50 на мотул?) - бях чел негова тема за това ама той да си каже дали е по-добро от другото... по принцип 15W50 са тия дето се водят "high mileage" и тем подобни което най-вероятно означава, че харча ще е намален;

относно това за масло което троши двигателя - такива неща освен за "кастрол" съм чел и за двигателИ, според собствениците на които "мобил1" им е счупило мотора... малко странно като се има предвид репутацията и на двете марки (и цената съответно), НО живеем в страната на неограничените възможности откъм мизерия и прецакване, така че като нищо може да се е случило верно нещо с характеристиките на М10Д в туба "кастрол"/"мобил1"...

прецени си какво да сипваш, само гледай да НЕ е минерално... и кажи после какво е станало :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15W50 6100 Motul e чудесно масло и не е high milliage а high performance ;) направено е да даяни на бой колата с него особено лятото. Намаля с него харча ама не е да спрял. Кастрола беше направил белята и вече няма отърване. Сега сбирам леФчета за ремонт.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Castrol има доста ментета в БГ, но за сметка на това са скъпи!

Само да не вземеш да слагаш Castrol 15W40 High meleage - минерално! За коли над 150000 км. Имало добавки за възвръщане на еластичността на гумички и сегменти - бла-бла. Не съм карал с друго масло на Castrol, но като чета постовете, няма и да го направя!

Аз съм с моно мотора и никога не съм достигал повече от 4500об/мин. При теб нещата са по-различни, но едва ли караш постоянно на 6000.

Може би за 4-ти път пиша по форумите - сложи си GM 10W40 - около 11лв./л (3,5л ти събира двигателя с филтъра) към 5-8лв. филтър и смяната според сервиза. Общо взето около 55-65лв. ще ти излезе цялата процедура. Покарай 2-3000км и виж как се държи двигателя. Ако ти гори масло ще разбереш още първите 500-1000км.

Напълно е възможно твоят двигател да не гори масло. Погледни преди да го смениш аспуха дали е омаслен за всеки случай.

Ако не искаш GM, сложи друго, но задължително 10W40 полусинтетика, което се препоръчва от Opel за умерен климат. Защото през зимата с 15Wxx студените стартове ще износят двигателя!

Не слушай разни "майстори", които ти казват да караш с "дебело" масло! Такова понятие няма! Има си стандарти и спецификации.

Освен това пълният ефект на маслото може да се усети едва след втората смяна със същото масло. Колкото и малко да е, винаги остава маслен филм по частите на двигателя от старото.

Относно MOS2 маслата от типа на Liqui Moly - има противоречиви отзиви. Преобладаващите мнения са да се ползва еднократно, защото молибденовият дисулфид при определени условия се свързва с нагара при което се получават твърди съединения, износващи частите на двигателя. Това го четох във руски форум, но не помня кой. Едва ли братушките ще лъжат... Преди доста години са имали разработки за масла с подобен състав и характеристики на графитна основа. За военната промишленост, естествено.

Намерих източника - Рено форума по-надолу в темата: http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=1615.0

И още, само да ти се чете:

http://www.tribology-abc.com/abc/solidlub.htm

http://maslata.blog.bg/technology/2009/04/...-masloto.328344

Успех!

Редактирано от gena_bs

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сашкооо, Сашкоо... наливай 10w40 , гледай да не е голяма цифра , вземи си 1-2 литра да имаш да доливаш , усилвай музиката и даваи гас !Стига си са превземал с тая твойта масларка , че ставаш смешен вече ! Хората ти казаха че на тоз твоя мотор заводски си му дават да си хапва масло ... Аз лично сам карал с много видове масла и да ти кажа хаир от нито едно не видях ! Един от колегите ти каза - ако системно я караш над 6К каквато и кола да е ще го хапва масалцето , ако ще и от 200 лв да е ... Това сам го изпитал на гарба си и ти много добре го знаеш !Мисля , че сам ти разправял как като работех в един сервиз идваха най различни камиони с логото на известни масла ( да не ги казвам кои са ,че да не згафя ..) и купуваха всичкото отработено масло , което сме източвали от клиентите и го наливахме във варелите без да го сортираме 5w40 - 10w40 или 15w40 , бензин- дизел всичко в един варел .... филтрират го , хакват му една добавка и го продават за НОВО ... Даже аз в момента продавам на една от фирмите които идваха да купуваха докато бях в сервиза и туба под 60 лв нямам :biggrin: Ако искаш да налееш качествено масло си го набави от чужбина.Тука всичко е БОЗА баце , разлика имат само в цифрите масалцата .... Айде успех с избора и се обади като си дойдеш :smile3560:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

'palavnik_84' ся след седмица ида хем ще го сменя туй масло проклетото и зеем се дръпнем ли с тебе , че май вече е крайно време ... нещо искам да падна от :16V:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй тъй от многото изписано и голямото чудене в края на краищата отидах в сервиз ... Та там отваря ми се капака точи ми се маслото , вкарват ми се въпроси от рода на "Момче ти каква боза си и сложил на тая кола ?!"... Еми АРАЛ Минерално 15в40 ... и заваляха критики ... Аз се оплаках от стабилния разход от около 2 литра масло за изминалите 10000 км и съответно ми казаха че е за основен ремонт , но момчето ми каза първо да пробвам с това

platinum_5l_f46ca_24728232.jpg

Ако разхода ми спаднел до нормалния от 0.500мл на 10000 км който е за този мотор X16XEL да съм си свиркал и да не отварям ... за сега съм изминал 3000км и малко отгоре ... съдейки по щеката която показваше макс при смяната сега е паднало с около милиметър , което според мен е мн по - добре от преди ... и др което забелязах е по - спокойната работа на двигателя и по - голяма отзивчивост при натискането на педала на газта ... ако някой е полвал това масло да изкаже мнение , че мен още ми е терсене понеже за пръв път го ползвам ,въпреки добрите резултати :wave:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НАЙ-ДОБРОТО!!!!

И като цена, не е скъпо.Аз го взимам от http://carparts.hit.bg/ 5л=40/45лв

dsc01332ssnh.jpg

Редактирано от Диди Григорова

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече е в черни тубички!

Вчера смених за втори път с такова и двигателчето мърка като доволен котарак! Като покарам поне 1000км, ще споделя впечатления. Нали чак след втората смяна си проличавали качествата на маслото?

Питах в сервиза на Опел кой им го прави на GM, а те се избъзикаха, че си го призвеждат сами! После споменаха Mobil, а в една тема тук или в синия форум колега сподели, че е производство на ELF Made in France. :wooow: Цената на литър полусинтетика ELF е 16лв., така , че сме на далавера! :biggrin:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сега вече когато Опел не са собственост на Дженерал Мотърс какво става ? Добре GM ще продължат да го произвеждат заради пазарното търсене , а качеството ?Всеки производител на коли си прави масло , а някой знае ли защо ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам за моята SCT http://www.maslaigresi.com/index.php?productID=216 и съм много доволен. За 10 000 километра долях половин литър, а от сервиза ми казаха, че това си е съвсем нормално. Нормата била до 1-1,2 литра за 10 000. Карам Opel Astra Caravan 1.6 '97г. 75 к.с.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги!Аз сам много доволен от FUCHS 10W-40 SYN нямам никакви забележки кам това масло по малко загрява колата при по голямо натоварване на двигателя не го гори (зависи и от състоянието на двигателя де) , и излиза 5л. 4+1л. 60лв. в магазините на АУТО ПЛЮС

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване