Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
moksika

взимане на книжка

Recommended Posts

Здравейте, надявам се да съм олучил точното място за темата сега в петък 11.06.2009 ми предстои да си взема книжката. Преди да се запиша на курс доста рових из нета, просто за да намеря някои, който е споделил точно как минава един курс и през какво се минава. Така и не успях да намеря. С оглед на това реших да драсна няколко реда в помощ, ако не на някой колега от сайта, то на негов близак. Та така, записах се на 2.09.2009г. срещу ;скромната; сума от 660 лв, която имах възможност да заплатя на два пъти, което си е улеснение. Предполагам, че повечето школи предлагат вече този вариянт. Инструкторът ми се оказа доста печен човек. Почнахме веднага почти през ден. Даде си ми листовки човекът и правилник, което ми спести около 20 лв. До тук добре! От инструктора получих прекрасната идея да си искарам червеният кръст предварително. Там нещата стоят по следният начин - цената е 39лв. Курсът е с времетраене 6 часа, ни по малко, ни повече, след което се раздават едни тестчета, които са просто за отбиване на номера и хоп вече имаме документчето за червен кръст, което важи в цяла европа и е валидно 5 г. Та така вече часовете по кормуване ми намаляха и един хубав ден инструктора ми заяви, че ме очаква изпит на листовките. Там ми хвръкнаха 40 лв .за записване. При невзимане на изпита се плащаше същата сума, така че се стегнах и си го взех. Оказа се че кормуването е чак след 3 седмици вече не е така, както е било преди или поне не и в тази школа. От познати бях чул че листовките и кормуването са в един ден. Та така аз предвидливо си бях оставил един час кормуване за денят преди изпита и докато чаках да дойде време за изпита, взех че извадих медицинско при личният лекър срещу сумата от 20лв. Апропо бланката за медицинското може да се вземе от всяка книжарница и е 10 ст. И така дойде и изпита. За да се яви човек трябва да се раздели с ни повече, ни по-малко от 50лв. Всичко мина ок, взех го, остана само да подам документи в КАТ. За целта трябва да се има следният набор от неща: диплома за средно образование плюс копие от нея, лична карта, две бележки от авто школата, едната за теоретичен, другата за практичен успешно положен изпит, документа от червен кръст и медицинско. С тези неща бегом в КАТ. А там нещата стоят така: нормална услуга 30 дни - 22лв, експресна - 10 дни - 41лв. Да се чуди човек кое му е експресното на десет дена, но както и да е. В общи линии е това. Сега чакам петък с нетърпение да си подкарам корсичката. Обещал съм си да карам разумно. И накрая една калкулация на разходите

курс - 660лв

листовки изпит - 40лв

кормуване изпит - 50лв

червен кръст - 39лв

медицинско - 20лв

талонче за медицинско - 0.10лв

кат - 41лв (експресно)

ОБЩО - 850лв и 10ст.

от 2010г нещата ще стават доста по сериозни. Предвижда се курсът да е най малко 3 месеца, цената ще е около 1500лв. Червеният кръст ще е едноседмичен и ще включва посещение в болница.

Ами това е от мен надявам се да съм бил полезен на някого.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала колега, супер полезна темичка и описанието на всичко е супер подробно. :th_up:

П.С. Сигурен ли си, че червеният кръст важи само 5 г. ? След това се кара пак ли? :wooow:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През последните 1 -2 години насам, започнаха да се променят много сериозно нещата при шофиорските курсове. Дано след тея пари и това обучение което ще въведът да намалеят катастрофите и това че доста от новите шофиори са паника да изчезне.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз предлагам някой модератор да изтрие темата и пича да си го напише пак, тоя път използвайки главни букви и точки :mhihi:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Аз предлагам някой модератор да изтрие темата и пича да си го напише пак, тоя път използвайки главни букви и точки :mhihi:

Ще го редактирам малко по-късно :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам за правописа, причината е бързане.Ако сметнете за необходимо го изтрийте.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Плевен сумите са по- ниски. Който иска мога да го свържа с инструктора на сина ми, доста по- малко ми взе човека. За изпит пред КАТ не съм плащал, както и за листовки. Единствено за ЧК и 21. 50 за книжка. Моят син също вчера си подаде докИментите за книжка в КАТ, но ни казаха, че ще му я дадат чак на 2 декември! :wooow:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много са ти високи цените :(

При мен ето така мина:

600лв курс

30лв за изпит листовки

30лв за изпит кормуване + 2лв такса за инструктаж.

39лв БЧК

35лв за самата книжка - нормална поръчка (от новите документи)

5лв медицинско

741лв и нито стотинка повече. :) ( и карах астра 2007г. ЕКОТЕК 1.8 , 140 коня :naughty: :naughty: пък и вноските си ги плащах както искам, мога и 50 лв на седмица, и 50 лв на месец, мога и по 10лв на месец. Идеята е такава ,че докато не изплатя курса, не ми дават документите за изкараните изпити.)

И това става от периода февруари - април , 2010г. :)

БЧК-то си го взех за около 40-50мин.

Курса ми беше 3 месеца (главно щото нямах годините още, изпита ми листовки беше 1 ден след като направих годините,а изпита кормуване 1 седмица след като направих годините). И ми дадоха 35 дена докато си взема книжката. Пуснах я на 27.04 а на талона ми е 01.06.

BTW от тук може да се проверява дали е готова. http://nld.mvr.bg/nld/nweb.nsf/fVerification

Но като е готова ,можете да си я вземете веднага само при бърза поръчка, при нормална около 1седмица след като е готова.

Редактирано от CappY

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брат ми в момента кара курсовете(даже на 17.05 е на изпит на листовки) и цената на курса е 500 лева,като в цената влизат таксите за изпитите,както и листовки.БЧК му излезе 39 лева.Като гледам ще даде и 35лв. за издаване на книжката+5лв. за медицинско.Общата сума ще е около 580-600лева

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Брат ми в момента кара курсовете(даже на 17.05 е на изпит на листовки) и цената на курса е 500 лева,като в цената влизат таксите за изпитите,както и листовки.БЧК му излезе 39 лева.Като гледам ще даде и 35лв. за издаване на книжката+5лв. за медицинско.Общата сума ще е около 580-600лева

Най-евтиния вариант е книжка от даскало !

Ако аз бях в друго даскало и бях 12 клас,можех да си изкарам книжката за 400лв всичко. :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам доста приятели с книжки от даскало...най-лошото нещо е това :dontknow: .Може да е евтино,но за сметка на това излизат от там не добре научени и в последствие трябва да се научават нещата(то и по принцип е така),но ми се струва,че в даскалото само претупват нещата(както всичко друго се претупва в даскалото).Другото нещо,което би ме накарало да си карам курсовете на друго място е това,че книжката ти я връчват в края на 12 клас(т.е.при навършени 19 години).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Имам доста приятели с книжки от даскало...най-лошото нещо е това :dontknow: .Може да е евтино,но за сметка на това излизат от там не добре научени и в последствие трябва да се научават нещата(то и по принцип е така),но ми се струва,че в даскалото само претупват нещата(както всичко друго се претупва в даскалото).Другото нещо,което би ме накарало да си карам курсовете на друго място е това,че книжката ти я връчват в края на 12 клас(т.е.при навършени 19 години).

То според зависи и автошколата която си избрал. При мен специално , никога не са ме учили да паркирам. Добре,че преди да почна курсове съм карал и паркирал наща кола. :smile3560:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Най-евтиния вариант е книжка от даскало !

Ако аз бях в друго даскало и бях 12 клас,можех да си изкарам книжката за 400лв всичко. :th_up:

Не е най евтиният начин,и не е най-добре да се вземе книжката от даскало. Поне в Шумен е много зле за тези които смятат от даскало да си вземат книжките. Завърших в такова у-ще за автомобили, като в специалноста ми влизаше и да си взема книжката за Б кат. почти безплатно само се заплащаха някои дребни такси, но не се възползвах от това защото знаех че изпитващите много ги късали тези ученици които смятат по този начин да си вземат книжките от училище и така много хора изгоряха и се принудиха на частно да си изкарат изпитите и вземат книжките (това беше преди 4-5 години сега незнам как е). И накрая се записах частно (отделно от училище), и така си взех книжката без никакви проблеми от страна на изпитващият, доволен съм че стана така, ако бях чакал от училище да си взема книжката сигурно 3-пати щяха да ме късат на кормуване, и щях да давам сумати пари и за следващи изпити докато я взема, както стана и с някои мои съоченици много се набутаха горките. Лошото е че ги късаха само на кормуване, защото изглежда листовките ги бяха назубрили и без грешки повечето минаха от там. Това е нямам думи :sad:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Не е най евтиният начин,и не е най-добре да се вземе книжката от даскало. Поне в Шумен е много зле за тези които смятат от даскало да си вземат книжките. Завърших в такова у-ще за автомобили, като в специалноста ми влизаше и да си взема книжката за Б кат. почти безплатно само се заплащаха някои дребни такси, но не се възползвах от това защото знаех че изпитващите много ги късали тези ученици които смятат по този начин да си вземат книжките от училище и така много хора изгоряха и се принудиха на частно да си изкарат изпитите и вземат книжките (това беше преди 4-5 години сега незнам как е). И накрая се записах частно (отделно от училище), и така си взех книжката без никакви проблеми от страна на изпитващият, доволен съм че стана така, ако бях чакал от училище да си взема книжката сигурно 3-пати щяха да ме късат на кормуване, и щях да давам сумати пари и за следващи изпити докато я взема, както стана и с някои мои съоченици много се набутаха горките. Лошото е че ги късаха само на кормуване, защото изглежда листовките ги бяха назубрили и без грешки повечето минаха от там. Това е нямам думи :sad:

Незнам как е в училищата. Чакаме другата година една приятелка да стане 12 клас и да каже. :smile3560:

При мен все още е греда - След 29.03.2010 г. лицето няма издаден документ от избрания вид или същият вече е получен.

:sad-smiley-046: :sad-smiley-046:

Редактирано от CappY

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мойта я изкарах преди 3 години от ТМТ-то и ми излезе с намаление,но не помня колко точно.Ако кажа някаква цена ще излъжа за това не си спомням колко общо ми излезе всичко

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам каква е тая шашма с чакането, ходете и вземайте... Подадох документите на 06.4.10 и като проверявах видях, че ми е готова на 27.4, а на 30 баща ми имаше път към Силистра и ходихме заедно да ги вземем (той неговата), но предварително се обадих на 30 сутринта в КАТ Силистра да питам дали е дошла... Взех я 5 дена преди датата, която ми бяха посочили и както можете да сметнете 3 дена след издаването. :) Самия курс тук, в Тутракан, е 450лв. като с изпитите, БЧК и в КАТ заплащането ми излезе ~590лв. :)

Редактирано от pluxonic

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Не знам каква е тая шашма с чакането, ходете и вземайте... Подадох документите на 06.4.10 и като проверявах видях, че ми е готова на 27.4, а на 30 баща ми имаше път към Силистра и ходихме заедно да ги вземем (той неговата), но предварително се обадих на 30 сутринта в КАТ Силистра да питам дали е дошла... Взех я 5 дена преди датата, която ми бяха посочили и както можете да сметнете 3 дена след издаването. :) Самия курс тук, в Тутракан, е 450лв. като с изпитите, БЧК и в КАТ заплащането ми излезе ~590лв. :)

Значи долу-горе 3-4 дена след издаването на книжката, тя пристига у КАТ ? Нормална поръчка ли пусна? Аз мойта на 27.04 я пуснах, още не е издадена. :sad-smiley-046:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормална да. Нямаше бързи, а таксата за нов шофьор беше 32лв. :) За около 20-25 дена я правят книжката. :) А ако си от София трябва още по-бързо да стигне до КАТ, нали все пак в София ги печатат.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен таксата беше 35лв и съм от Горна Оряховица (пуснах я във Търново.) На един фр му направиха книжката за 16 дена. :angry:

При мене за 20 дена още не е готова.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лицето има издаден документ на дата: 18.05.2010 г.

:dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:

петък мисля да мина в КАТ. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лицето има издаден документ на дата: 18.05.2010 г.

:dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:

петък мисля да мина в КАТ. :)

Честито и хиляди безаварийни! :wave:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм от скоро с книжка (от 15.06.2010). Почнах фревруари месец, но чаках повече от нормалното понеже трябваше да си сменя и личната карта с електронна. Кормуването и листовките ги взех от 1-вия път, взех два допълнителни часа, не съм плащал никъде да експресна поръчка. Книжката излезе 830лв. Ако някои ще си кара курсовете в софия може да ми пише ЛС и ще му дам данните на автошколата за да не се окаже че рекламирам. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване