Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Жоро

Пука втори капак на клапаните на едно и също място

Recommended Posts

Историята е следната: преди време ми се спука капака на клапаните. Спука се близо до ангренажния ремък над вала който е по-близко до фаровете. На снимката по-долу се вижда, малко над първия и втория болт, точно на ъгъла. Реших, че с годините е остарял. Купих друг във видимо по-добро здраве и вчера след разходката ни до Пловдив дигам капака и УЖАС, на същото място омаслено/спукано. Та питането ми е от какво може да е? Като вдигна пръчката за маслото не пуши, т.е. двигателя не е тотал, но въпреки всичко картерните газове са отведени до под колата с дебел маркуч, с което не съм намалил проветряването. Може ли да има нещо запушено вътре в капака защото той е кух?

2009_01_21%20nov%20kapak.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да не си се улял в стягането ?

тия капаци се стягат съвсем леко а не "четвърт оборот преди скъсването на резбата и половин напред"

другия вариянт е да ти е крива главата :unsure:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Duke е прав. Не се стяга много капака, а и тук няма напрежение, за да напъва нещо...Според мен има вариант да го залепиш и да не купуваш нов.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предния го занесох на такива дет лепят брони. Залепиха го и седмица не издържа. Тогава си купих нов / стар/. Завивам го нормално, то вътре в него има втулки дет не позволяват презавиване...

А и виж къде пука. Точно до ръба за свещите, ако направиш мислен триъгълник между първия, втория болт и ръба...

Редактирано от Жоро

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Предния го занесох на такива дет лепят брони. Залепиха го и седмица не издържа. Тогава си купих нов / стар/. Завивам го нормално, то вътре в него има втулки дет не позволяват презавиване...

А и виж къде пука. Точно до ръба за свещите, ако направиш мислен триъгълник между първия, втория болт и ръба...

пак питам - как го стегна - на 8 винтилов 1,6 мотор му дават 8 нм момент на стягане ,което се равнява на стягане на ръкка с камък и удължител ( като отверка) без да се напрягаш ...

Редактирано от Duke_BG

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а преди да започне да пука има ли нещо правено по главата ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
пак питам - как го стегна - на 8 винтилов 1,6 мотор му дават 8 нм момент на стягане ,което се равнява на стягане на ръкка с камък и удължител ( като отверка) без да се напрягаш ...

Стягах го с шестограм, но не зверската, стягал съм го по правилото на кръста...

а преди да започне да пука има ли нещо правено по главата ?

Главата както на повечето 16V е шлайфана, понеже беше издухала гарнитура. Стария капак беше много зле. Течеше като лейка, но новия направо заспа и нямаше теч от никъде, до вчера...

Редактирано от Жоро

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изрови ми темата за моя капак и той там се беше спукал(точно там!). Картерните не са ми изведени(отиват си у дросела). Мисля че се получава от кофти запушване вътре. Почистил съм дросел(дупката се беше циментирала) и се надявам да не се пука пак. Може новия да е бил напънат вече и да се е пукнал кат си го сложил. Нямам идея от какво става но ми изказаха някои теории и ми е интересно и на мен да видя какво друго може да е. Пробвал ли си да чистиш на капака на клапаните входовете и изходите?

ПС така е кат сме с пластмасови капаци

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро, главата се шлайфа ама от другата и страна - май никой не шлайфа и не проверява главата от горната и страна и е възможно там да е проблема

Симо, не съм чел твоята тема, но без да се обременявам с чузжи размисли и страсти ще кажа, че логиката ми подсказва, че това става от механично напрежение а не от налягане на газове или масла ...

а какво е предизвикало това напреженеи вече е друга бира :

- дали е механично напрежение от крива глава в комплект яко юркане, от което следва нагряване + натрупаното механично непрежение от крива основа = пукнат капак

- или е неравномерно охлаждане на различните части на блока, а от там и неравномерно загряване на капака = на пукнатина

.....

или някакаква друга поредица от събития , но пак казвам : за мен не е от налягане на масло , въздух и всякакви други фантасмагории

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

click-me.gif

poxipol или някакво подобно лепило, но преди това добре да се изчисти с обезмаслител ..

.. гадно си е, дано намериш причината и да я отстраниш, явно не са единични случаи ..

Успех! :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не става се лепи(всички така мислят), пластмасата е кофти и пукне ли се... плюс това пукнатината кат текне масло от нея вътре няма изчистване и си се разширява не мож я спреш.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Главата както на повечето 16V е шлайфана, понеже беше издухала гарнитура. Стария капак беше много зле. Течеше като лейка, но новия направо заспа и нямаше теч от никъде, до вчера...

а колко десети е шлайфана главата ??? и някои провери ли разпределителните валове как лягат ???

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
не става се лепи(всички така мислят), пластмасата е кофти и пукне ли се... плюс това пукнатината кат текне масло от нея вътре няма изчистване и си се разширява не мож я спреш.

Вече има какви ли не силикони, дали не може да се замаже с някакъв само да не тече? Въпреки, че не знам колко върви един такъв капак - хубавите специални силикони са над 15 лв/бр.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
а колко десети е шлайфана главата ??? и някои провери ли разпределителните валове как лягат ???

Малко е шлайфана. Не си спомням точно, но не е сгъстявана. Това с валовете не мога да си го обясня какво общо може да има със шлайфа, както каза колегата Duke_BG, тя е шлайфана само отдолу а валовете са отгоре...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Вече има какви ли не силикони, дали не може да се замаже с някакъв само да не тече? Въпреки, че не знам колко върви един такъв капак - хубавите специални силикони са над 15 лв/бр.

Само в допълнение ще си позволя да добавя че можеш да използваш на Victor Reinz (без реклама разбира се).Уплътнява и издържа на + 350 C.Препоръчвам го понеже съм го ползвал лично,но не за капака както е при теб.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да Ви кажа, аз при всички ситуации ще купувам нов. Кърпежи не обичам, а и като видях предния с каква скорост се спука след като го лепиха "професионалисти"...

Въпроса е по-скоро защо се пука, или какво да направя за да не се спука 3тия...

До сега извадих изводи, а и щом не съм само аз начи е поредната недомислица на екошита...

Май ще хвана тея дни да "отворя" стария да видя какви магистрали има там / под спуканото/ и да мисля нещо...

Ако има още идей давайте...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
...

Май ще хвана тея дни да "отворя" стария да видя какви магистрали има там / под спуканото/ и да мисля нещо...

Ако има още идей давайте...

Вземи го надупчи отдолу(ако има двойни стени де) - перфорирай го - така ще е по-здрав! Направи му една снимка отдолу .. че до сега не съм виждал такъв капак от обратната му страна, пък идеи после ще има :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

натроши го и виж да не е запушено някъде и да напъват газовете.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако не ме лъже паметта капака се захваща за петичките на разпределителните валове . ако главицата е крива съответно и 5-те пети на вала също ще са криви в смисъл няма да са на една линия а ще са като кобилица или по друг начин казано всяко болтче на капака стегнато до ограничителчето си ще следва линията на 5-те пети или изводът е излишни и допълнителни напрежения в капака ! резултата го виждаш ! а другото което ми идва на ъкъл е да са сменени местата на петите на валовете ! :opel_forever:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Вземи го надупчи отдолу(ако има двойни стени де) - перфорирай го - така ще е по-здрав! Направи му една снимка отдолу .. че до сега не съм виждал такъв капак от обратната му страна, пък идеи после ще има :)

Със сигурност е двоен, т.е. газовете вървят в специална камера. То ако я нямаше щеше лесно да се залепи отдолу, но сега...

натроши го и виж да не е запушено някъде и да напъват газовете.

Щееее... Само да ми остане малко време че се боря с барчето и часовниците, плазмите...

А и все пак трябва да почивам по някое време...

ако не ме лъже паметта капака се захваща за петичките на разпределителните валове . ако главицата е крива съответно и 5-те пети на вала също ще са криви в смисъл няма да са на една линия а ще са като кобилица или по друг начин казано всяко болтче на капака стегнато до ограничителчето си ще следва линията на 5-те пети или изводът е излишни и допълнителни напрежения в капака ! резултата го виждаш ! а другото което ми идва на ъкъл е да са сменени местата на петите на валовете ! :opel_forever:

И на всички петите под спуканото са ни криви???

Ето на Сими капака:

hPMM9-90a9f47031e94eb91f085943803b0c9c-resize.jpg

А и гледайки моята снимка и налагайки я на Симовата / предната/, излиза че точно там е прехода между двете камери / предната и задната/. Защото входа е долу в дясно / в 1ва камера/ а изхода горе в ляво / вув втора камера/. Ето я пак моята снимка

2009_01_21%20nov%20kapak.jpg

Редактирано от Жоро

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и 1.8 страдат от това понякога, 2.0 по-често!

ПС всички се пукат точно там!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бях чел из UK форумите подобен проблем при някой от по-малките мотори (16XE(L), нещо от тоя тип) и там се оказа, че имало фабричен дефект или по-скоро недомислица свързана точно с тая камера за картерните газове за която говориш - там се получаваше някакво стеснение на улея (така си е проектиран) в което се събират боклуци и го задръстват постепенно... одавна го четох обаче и не се сещам точно къде за да намеря темата :(

според мен както казаха колегите - решението е трошене на стария да се види там за какво иде реч отвътре в камерата и евентуално да измислиш начин за чистене (ако проблема е сходен с това което описах); не трябва да пренебрегваш и фактора презатягане обаче - ясно че всички се пукат на едно място но представи си, че втулката за която говориш че пречи да се пренатегне точно на това място на главата е по-"у лево" примерно и точно там е по-лесно да се презатегне...

кажи все пак какво е станало и сложи някоя снимка на строшения капак след като го направиш да видим защо е станала тая мизерия :unsure:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съшия проблем открих и аз днес

само че от предната страна на 1-ви цилиндър точно непосредствено до ръба

утре ще снимам и покажа

и се чудя как да го оправям

ще разпитам и ако открия решение ще пиша тук :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз днес го залепих с поксипол незнам колко ще държи обаче

ето и снимка

qslE0.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай снимки как е станало и държил ли още???

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване