Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Nikolay Manev

Aux-In на CD70 Navi/DVD90 Navi + Снимки

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Както обещах пускам тема с инструкция за активиране на Aux-In на CD70 Navi и DVD90 Navi.

От около година и половина ползвам DVD90 Navi като основния източник на музика ми бяха .mp3 дискове с музика разделена по папки. Напоследък обаче зачестиха грешките при четене на дисковете: "CD Error"или "Invalid CD", което ме накара най-после да задвижа нещата за активиране на Aux-In.

Малко обща информация. На всички плеъри CD70 Navi и DVD90 Navi с дата на производство след 2004-та година може да бъде изведен външен вход за музика през 3.5 мм аудио жак (на снимката първоначално моето CD70 Navi а след това и DVD90 Navi Siemens VDO от 01.07.05).

20151219_141254_HDR.jpg

Процеса се състои от софтуерна и хардуерна част.

1. Софтуерно активиране на функцията Aux-In.

1.1. Софтуерен ъпдейт на плеъра до firmware версия 10/10/2007. Ъпдейта става след поставяне на подходящ диск в слота за навигация и следване на инструкциите на дисплея.

* ВАЖНО: При опит за ъпдейт с повреден или непълен имидж файл се стига до пълнен срив на плеъра (CD70 Navi, DVD90 Navi) и невъзможност да се оправи (има изписано за много такива случаи по чуждите форуми). Решението е смяна на плеъра. С оглед на цената на нави-тата и колко трудно се намират аз лично инвестирах и си закупих копие на оригинален GM диск за софтуерен ъпдейт. За щастие при мен всичко беше наред. След моята, ъпдейтнах още две нави-та, само че CD70 Navi, всичко мина успешно.

Старата софтуерна версия преди ъпдейта (01.07.2005):

image.jpg

Самия ъпдейт (отнема около 15-20 мин):

image.jpg

image.jpg

Новия firmware след успешен ъпдейт (10.10.2007):

image.jpg

* Как да видите текущата софтуерна версия на навигацията? - Натискате и задържате "Settings" бутона до активиране на тестовия режим (secret menu). След това многократно натискане на "Audio" бутона до намиране на страницата от снимките.

1.2. Извеждане на опцията "Aux" на екрана. Това става с кабел за диагностика - OP-Com, Vaux-Com или най-добре Tech-2. Аз използвах личния си кабел и софтуер Vaux-Com за активацията. Сменя се кодовия индекс на плеъра на 012.

Преди:

image.jpg

След:

image.jpg

С това софтуерната част приключва и остава хардуерното активиране.

2. Хардуерно активиране на функцията Aux-In.

2.1. Разглабяне на плеъра (CD70 Navi или DVD90 Navi) до печатна платка и запояване на SMD елементи върху платката. Работата е много специфична и трудна поради малкия размер на SMD елементите (корпус 0603). Тази задача поверих на човек, който има сервиз за аудио и видеотехника в София. Свърши отлична работа.

Ето списъка на необходимите елементи (корпус 0603):

opel-forum.png

Всички освен интегралната схема струват стотинки и се намират лесно - във всеки магазин за ел. елементи ги има. Интегралната схема е около 10тина лева и се намира по-трудно.

Аз поръчах от чужбина. Дойде за около 20 дни.

Philips TDA8579

image.jpg

2.2. Инсталиране на 3.5 мм аудио кабел към квадратната букса, която влиза в навигацията.

Ето това е кабела, който ползвам в момента:

image.jpg

image.jpg

Имам и един резервен, който също би бил доста удобен (ще ходи в OLX :)):

image.jpg

Оригиналния GM номер е: 13255833, но няма изобщо никакъв смисъл да се търси такъв.

Ето как става свързването:

opel-forum-1.jpg

Остава само да се избере къде да се изведе 3.5 мм аудио конектора. Аз го изведох зад ръчната в отделението за предмети.

Със софтуерната част от активацията, както и свързването на 3.5 мм кабела към буксата на навигацията се справих сам. Запояването на елементите поверих на квалифициран техник.

Качеството на звука е уникално! Особено ако песните са свалени на телефона и се слушат пред медиа плеъра.

И общо взето е това. Малка инвестиция в сравнение с предимствата и удобството което създава. Отделно свалих на телефона си приложение за андроид, което при свързване към 3.5 мм аудио жака на телефона автоматично усилва звука на медиа плеъра на телефона, пуска последно слушаната песен от мястото на спиране и активира блутуут-а на телефона за да се свърже автоматично към блутуут модула на колата. При изключване на кабела от телефона автоматично спира всичко изброено преди малко. Отделно свалих и приложение за смяна на песните през бутоните за звука. Вече не е нужно на отключвам телефона за да сменя песента. Не е нужно и да го гледам.

Сега просто се качвам в колата, свързвам кабела към 3.5 мм аудио изхода на телефона и го оставям настрани.

Резултата - 100% удоволствие и удобство.

Ето линка от който може да се добие представа за качеството на звука при слушане от youtube (ако е от телефона е дори по-високо):

Това мога да кажа по темата аз, колеги. Ако някой се сеща още нещо, нека допълва. Ще се радвам да направим темата още по-подробна и дано помогне и на други в начинанието.

Резултата си заслужава!

Поздрави,

Николай

Редактирано от Nikolay Manev
  • Харесване 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега! Най-накрая някой да направи тема и за сд70 и двд90. Но не виждам кое къде се запоява на плеъра. Може ли по-подробно или някаква схема, че като купя елементите да знаем какво да обясним на майстора, че и аз не смея да запоявам, особенно толкова малки елементчета в домашни условия! Благодаря предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега! И наистина пропуснах да дам подробности относно запояването върху платката на CD-то.

Та ето ги и тях.

Ето местата, на който се запояват елементите:

image.jpg

image.jpg

По-отблизо:

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ето как трябва да изглеждат след запояването:

image.jpg

Поздрави и успех!

Пиши като има развитие.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адмирации за добре направената тема.Би помогнала на много колеги.

Отделно свалих на телефона си приложение за андроид, което при свързване към 3.5 мм аудио жака на телефона автоматично усилва звука на медиа плеъра на телефона, пуска последно слушаната песен от мястото на спиране и активира блутуут-а на телефона за да се свърже автоматично към блутуут модула на колата. При изключване на кабела от телефона автоматично спира всичко изброено преди малко. Отделно свалих и приложение за смяна на песните през бутоните за звука.

Би ли могъл да споделиш въпросните приложения за да бъде пълна темата?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Приложенията за Android са следните:

- за смяна на песните през бутоните за звука: Pocket Skip Track

- за автоматично пускане на музикалния плеър с последната песен от момента, в който е спряна: Llama

И двете програми са безплатни в Google Play Store и там има инструкции по настройките.

Поздрави,

Редактирано от Nikolay Manev

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега, много добра тема, браво!

Имам следния въпрос: Можеш ли да се ангажира, да ти дам моя плеър, да се платя всичко и да ми го направиш?

Благодаря за отделеното време. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След няколко месеца ходене по мъките ,най накрая и аз имам работещ AUX. (CD70 Navi).Носих го на няколко човека,които нищо не направиха. В крайна сметка си купих запияваща станция, разпоих старите елементи,които бяха потресаващо запоени,запоих новите и греда. Никакъв звук. По някакъв начин добре запоения интеграл беше изгорял,след като запоих нов - всичко си дойде на мястото. Като знам каква мъка беше с намирането на човек от Плевен да ми свърши работа, няма как да не си предложа помощта.
Да вметна само,че има друга схема за която пишат ,че е с по-качествен звук.
CZ_AUX-IN_v1.0.pdf

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да ми кажеш как точно да запиша диска с ъпдейта и , може ли да качиш твоя като .ISO файл, за да го ползват и други. Поздрави.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за файла. Аз намерих още няколко , но като ги запиша все ми дава ивалид цд. Като го запиша като какво цд го записвам, като data cd ли?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги. Има ли някой около Велико Търново, който може да активира опцията AUX на CD70 navi? Имам кабел но нямам опция на дисплея. 

20180109_195633 - Копие.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване