Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Тафчо

Преминаване от 16-ки към 15-ки Опел Зафира Б

Recommended Posts

Здравейте колеги, още миналата зима имах следната дилема. Дали да си сменя джантите на Зафирата с 15-ки. Основната причина е, че например гума 205/55 16 ако е 140-150лв то 195/65 15 е 90-95лв.

Видях в тея калкулатори, че диаметъра има отклонение само 3мм и е в допустимите граници. Като се има и предви, че Зафира А е с 15-ки, а и брат ми има Пасат 5, който не мога да кажа, че е по-малък от Зафирката също е с 15-ки. От друга страна си мисля, че щом производителя да е заложил на този размер дали спестяването на 200-250лв. на 4-ка гуми си струва. Мнения? :)

Редактирано от Тафчо

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, ако колата се кара повече на дълъг път 16 ките са за предпочитане. В града по разбитите улици или зимно време е по добре 15 ки. При тези ями и дупки 16 ките са трудни за опазване и от най-добрите водачи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, лично моето мнение е, че на тази кола и този двигател не е много редно да се слагат по-малки гуми от предвидените. Естествено, че всеки е свободен да прави каквото иска, но на кола над 1,5 т. и 150 к.с. да сложиш гуми 195 при положение, че оригиналният ти размер е 205, не ми звучи като добра идея.

До колегата kkniango: аз вече 3-та зима ще карам на 19" и слава богу за сега не съм имал проблеми, даже и крива джанта нямам. Отделен въпрос е, че тая работа е малко и на късмет по нашите улици. :wave:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колега, лично моето мнение е, че на тази кола и този двигател не е много редно да се слагат по-малки гуми от предвидените. Естествено, че всеки е свободен да прави каквото иска, но на кола над 1,5 т. и 150 к.с. да сложиш гуми 195 при положение, че оригиналният ти размер е 205, не ми звучи като добра идея.

До колегата kkniango: аз вече 3-та зима ще карам на 19" и слава богу за сега не съм имал проблеми, даже и крива джанта нямам. Отделен въпрос е, че тая работа е малко и на късмет по нашите улици. :wave:

Благодаря за мнението ;) Именно поради подобни съображения досега тази моя мисъл е само дилема, а не съм я осъществил. Аз съм от хората, които държат на сигурността... така че :) Но просто исках да видя и други мнения :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен, че колата ще стане по-нестабилна, има вариант 15ка въобще да не ти влезе на предните спирачки :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз правя същото в момента! Минавам от 17' 225/45/17 на 15' 195/65/15! Zafira b 1.8 140к.с. За Зафира Б може 3 размера! Важното е да намериш точните джанти за модела, защото има опасност да не паснат на спирачния апарат! Джантите трябва да са 6.5j 5x110 ET35! Друго което трябва да гледате е товарния индекс трябва да е 91 (615кг.)! Въпреки че си купувам джанти спестявам към 400лв. Надявам се да съм бил полезен!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, гледам, че темата е стара, но сега е времето на зимните гуми и съответно дали може да се сложат по-малки джанти 15* и по евтини гуми на зафира "Б", в сравнение с цената на 16*

Тази седмица и аз изпаднах пред тази дилема за 15* джанти на зафира "Б", от вектра, астра, зафира , НООООО УВИ

Има бензинови зафири (или поне на такива съм забелязвал) че разстоянието от преден спирачен апарат до джантата е 2-2.5см и при тях стават джанти 15*, 6.5Ж, ЕТ 35.

Повечето зафири са с други спирачни апарати (по-големи) и разстоянието от джантата до апарата е около 1 см и при тях не стават джанти 15*

Искаме не искаме трябва да си купим гуми 16* / 205/55/16

Та колеги, преди да търсим, да питаме, да ни заблуждават, стават или не стават по-малки джанти на нашите зафири, проверете на око разстоянието, всеки определя видимо разликата от 1 см и 2-3 см и преценката я прави на момента (1 см - НЕ стават джанти 15* на Зафира Б) и (2-3 см разстояние СТАВАТ 15* джанти на зафира Б)

Аз купих 4 бр 15* джанти ЕТ 35 и ......... опират спирачните апарати ...

Пиша с малко по-общи, но вярни думи, защото не ми се слиза до колата да измервам с точност до милимунда разстоянието спирачен апарат - джанта

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.9 дизел е с 308мм спирачки и 15 не влизат минимума е 16ка. :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минах и аз по тоя път. Вектра б с 16ки 205/55/16 минах на 175/65/15.Резултат:

3кг.по лека джанта+гума,нова гума китайска 50лв.

Малко по ниска стойка.

Возията се подобри много,хидравликата олекна.

Много лесно поема 1ва,2ра градско направо литна. Сега най хубовото разхода падна с 1- 1.5л .За стабилност не мога да преценя,почти няма разлика.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване