Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
unac

Електроусилвател на волана EPS

Recommended Posts

Здравейте колеги. Електроусилвателя на меривата е скъп консуматив за колата и в даден момент всеки се сблъсква с този проблем. В ибей се намират на що годе достъпни цени. Някой от вас дали си е купувал от там? Заслужава ли си да се рециклира епс модула?

Поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=114540

Датчиците са вече по 120лв

http://www.ebay.de/itm/Drehwinkelsensor-Le...=item4ad0ae1475

Редактирано от chefito

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

Карам Мерива 2003, 1600 бензин

Бих искал да попитам дали някой скоро се е справял успешно с гореспоменатия проблем с ЕПС-а и ако може да ми дадете малко информация:

Къде и какъв вид диагностика да направя?

Ако ги има същите грешки, можете ли да ми предложите сервиз, в който ще ми сменят горепредложения сензор на ЕПС-а и(или) калибрират волана.

Ако може да ми кажете от къде в София мога да си закупя сензора или само е-бей е опция.

От София съм.

Нов съм във форума и се извинявам ако запитването не е коректно.

Благодаря ви предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам Меривата от февруари. Купих я от Драгичево и още при влизане в Пловдив усилвателя изключи и волана затегна. След рестарт на двигателя се оправи. Проблема се появяваше периодично, през 10-тина дни. В началото на април ходих до Ямбол и там, за един час ми отказа пет пъти. Отделно от това, постоянно имаше разлика в усилието на въртене ляво-дясно. Случайно попаднах в един сервиз в Пловдив и споделих с майстора за проблема. Каза, че е правил калибриране на Корса и може да пробва и на Меривата. Бях му споменал за разликата в усилието при въртене. За около 2-3 часа я оправи и ми поиска 40лв. Спомена за разлика в някакви напрежения, които почти е изравнил. От тогава - средата на април, до този момент кормилото си работи нормално, без изключвания и с еднакво усилие в двете посоки. На два пъти се появи разлика но след около 15-20 минути изчезваше.

Между другото, купих си въпросния датчик от ето тук:

http://olx.bg/ads/user/2A4b/

и го държа за резерв, когато моят откаже.

Човекът, който ги продава вероятно ще може да ти го смени и калиброва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам следния проблем от няколко дни . Забелязах че ми дърпа на ляво проверих налягането на гумите по дефолт а и дали не задържа нещо спирачката на лявото колело но всичко е ок. Прави го при по ниска скорост в градско а извън градско с по висока 100-120 е много по слабо това леко дърпане в ляво . Незнам но мисля че се появи след смяна на акумулатора и не съм сигурен дали нещо не се е разбазикало при липсата на ток за няколкото минути без акумулатор ако на някой му се е случвало нещо подобно да сподели иначе волана се върти нормално и не ми свети лампата на сервото.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Налягането на всички гуми ли провери, и на задните? Да не си ударил в някоя дупка, може и задно колело. Да няма разбит кормилен накрайник? Може би е необходим реглаж? Дърпане на някоя страна може да се получи и от заден мост, неравномерно износени задни гуми, както и предни разбира се. Ако се усъмниш в гумите, можеш да размениш предните и задните, за да видиш дали пак ще дърпа. За разбит накрайник, повдигни на крик и размърдай да видиш дали има луфт.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

piton2010 - мерси колега за съветите проверих и четирите гуми налягането е ок а гумите са нови зимни няма как да са криви накрайник не съм проверявал ма ще погледна тези дни а ако не е ще ходя на реглаж пък ще видим какво ще е

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същото дърпане на ляво, след смяната на зимните гуми. Повторна смяна с други зимни гуми, проверка на цялата предница, три пъти на различни места за регулиране на предницата. И на трите стенда ми показа разлика в страничния наклон на дясното колело. На последното место коригираха наклона, но дърпането остана. Въртял съм гуми, даже съм променял налягането, като в посоката на дърпане съм качвал на 2.2 атм, а от другата страна съм ги спадал на 1.8 атм. Ефект - НИКАКЪВ. Почвам да се замислям и аз за калибриране на волана.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Интересува ме този датчик за усилие на волана ,еднакъв ли е за всички модели на Мерива А?Понеже в магазина ми казаха че са няколко модела и трябва да се свали за да се поръча....???

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам 3-4 различни каталози за мерива, но никъде не показват разглобен възела, в който е датчика. Няма как да проверя каталожните номера. До колкото ми е известно, разлика има само в кабелите и буксата, излизащи от него. Има модел с лентов датчик.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бихте ли ми препоръчали сервиз в Пловдив където могат да ми сменят въпросния датчик.Изключвам като възможност Опел-Стефанов/по разбираеми причини/ :biggrin:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Карловско шосе, на излизане от града, от лявата страна има автосалон и сервиз Хубенов. Там трябва да отидеш. След смяната на датчика трябва и калибриране и те го правят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Само да кажа че такъв датчик си купих в Пловдив от магазин Фуго-бул.6-ти Септември №191.На цена от 251лв./в магазина цената е почти 300лв.,но направих запитване по имейл до представителството им в гр.Ямбол и от там ми дадоха тази цена./предполагам че отстъпката която дават на сервизите я дадоха на мен. И от магазина ме насочиха и към сервиз който извършва монтажа на този датчик и калиброване след това.Тези дни са ми за пазили час за монтаж....Цената за труд която ми поискаха е 100лв.Можеше и да го взема от други места ,на по-ниска цена,но ако е дефектен или има някакъв проблем ще ми е по-трудно да го върна.Дано всичко да е наред,ще пиша дали съм доволен...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво стана с онзи сервиз на Карловско шосе, за който ти споменах?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сервиза на Карловско шосе -не допрях до него,понеже магазина от който взех датчика работят с този сервиз и при евентуално някакъв проблем ще ми го сменят/за да няма недоразумения че не е сложен както трябва и от този род/и ме увериха че че са сменяли няколко пъти и са наясно с нещата......Тази вечер сам им оставил колата,за да може утре евентуално да ми го сменят.......и после ще пиша ???

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Вече съм с новия датчик,волана се върти като чели малко по-лесно от преди.При завиване на ляво и на дясно,няма разлика в усилието на завиване.През почивните дни имам пътуване около 500км. и ще го пробвам.За сега всичко е наред.Качил съм две снимки на стария датчик който свалихме от колата.

Ако някой иска координати за Пловдив,бих ви дал номера на сервиза!

001_2.jpg\n

Off Topic

002.jpg

Off Topic

\n

Редактирано от nasencetyy

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега всичко е наред!Това са координатите на сервиза...???

image.jpg\n

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам проблем с ЕПС на мерива А 2005 1.4 бензин, въпроса ми е дали става цялата кормилна колонка( не знам как точно се нарича) от опел корса С 2003 г?

Обясниха ми, че във въпросната колонка е освен датчика и мотора на сервото

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мотора на електроусилвателя е захванат за кормилната колона от ляво. А Меривата е на базата на КорсаС, така че, кормилната колона е същата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, много благодаря, мисля да го взема цялото нещо от тази корса и да следя проблема с моя как ще се развие :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай в предвид, че тези системи почват да си показват недостатъците около десетата година и в почти 100% от случаите, проблемът е от сензора, който е на кормилната колона и дефакто управлява електромотора. Да не се окаже, че кормилото от Корсата е със такъв износен сензор.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колата е на приятел и си я държи за части, за цената от 50 лв си заслужава риска(той не е имал никога този проблем) :) Само че се поинтересувах и трябва да сравня по двете рами, понеже може и да не стане, тоест да изглежда 1 към 1, но да не го разпознава компа на меривата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не става. Принципа е един и същ но има разлика в монтажа

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От няколко дни електроусилвателя на волана започва да изключва. Рестартирам, работи 2-3 минути с разлика във въртенето ляво-дясно и изключи.

Още когато купих колата и се появи този проблем, взех датчика и почти две години всичко беше наред. Вчера положението стана нетърпимо и на обяд, в най-голямата жега се захванах със смяната. Отне ми два часа и половина, като час и половина отидоха за сваляне и последващото поставяне на ето тази зегерка:

IMG_0226.jpg

IMG_0228.jpg

Под нея е въпросният датчик, а смяната му е точно десет минути.

Който е решил да се справи сам със смяната, ето последователността на работа:

-Сваля се облицовката на волана, като горния капак леко се издърпва към кормилото и се повдига нагоре.

-Сваля се долния капак. Вътре в него има две видии и трета отдолу. Развиват се с торкс. Лостчето за местене на кормилото се откопчава, разхлабва се винта и се сваля пластмасата. Лоста се прибира в гнездото му и долния капак се сваля.

IMG_0218.jpg

IMG_0219.jpg

-Сваля се голямата кора, закриваща кормилната колона.

-Изключва се акумулатора

Изключват се всичките куплунги от кормилната колона: мигачи, чистачки, лентов кабел, буксата от имобилайзера и още една, от ляво.

-Развиват се двата болта, закрепващи кормилната колона с торкс.

IMG_0221.jpg

-Цялата кормилна колона се изтегля и се вади от кормилния кръг. Внимавайте, да не се превърта много волана, лентовия кабел позволява два оборота и половина.

-Стигаме до прословутата зегерка. Трябва здрави зегерклещи, прави и криви, като тези на снимката.

IMG_0228.jpg

-След като се свали зегерката, конзолата, закриваща датчика се сваля и той се показва .

-Изключва се буксата му от електромотора, като преди да се извади, се издърпва навън синьото лостче. Ето я:

Inked_1_LI.jpg

-Там, където снопа кабели излиза от корпуса на датчика има гумен маншон, трябва да се извади и той и се постави на новия. Самия кабел е хванат на едно место със свинска опашка, а непосредствено до мотора е с копче.

-С плоска отвертка, леко се повдига датчика откъм кабелите за да се откопчее.

ВАЖНО! НОВИЯТ ДАТЧИК Е ФИКСИРАН В РАБОТНО ПОЛОЖЕНИЕ СЪС СКОБА, КОЯТО НЕ СЕ МАХА ДОКАТО ТОЙ НЕ СЕ ЗАЦЕПИ С КОРМИЛНИЯ ПРЪТ

-На опашката на кормилния прът в шийката на която се закрепва датчика, има канал, в който влиза издаден зъб. Датчика може да се монтира само в едно положение. Ако канала не съвпада с зъбчето, завъртете пръта, като се внимава за шлиците, които са пластмасови

В случая, трябва да се повдигне цялата предница, за да се въртят колелата без усилие

-След като датчика се постави на место, фиксиращата скоба се вади и се сглобява по обратен ред.

При мен, не се наложи калибриране с ОПКОМ-а. След като подкарах колата, волана се въртеше с еднакво усилие и в двете посоки. Даже, същата вечер се качих до село по път с над 320 завоя за 16 км. До тази сутрин съм минал 100 км. без никакви отклонения от нормата.

Успех, на захващащите се!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване