Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Тафчо

Смяна на спирачни дискове

Recommended Posts

Здравейте колеги, отидох на сервиз за диагностика на колата преди зимата. Очаквано или не от сервиза ми намериха проблем. Дисковете на предните спирачки били за смяна, както и накладките както отпред, така и отзад. Свалих аз едната предна гума, огледах диска, няма изкривявания, няма надирания, равномерно износен с около 1мм ръбче от всяка страна, накладкитъе ми имат 8-9мм. феродо. Нямам проблеми със спиране, няма свирене нито треперене и това ме кара да се замисля, дали наистина имам нужда от смяна, или просто от сервиза искат да лапнат 400лв. Съшо така да попитам, спиранта течност кога се сменя?Уж имала 4% вода в моята :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,след като не им вярваш за тия неща,как ще им повериш колата си за ремонт.По-добре си намери майстори,на които имаш пълно доверие.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така или иначе, ще ходя на доверено място след празниците. Просто исках да засегна и тази тема със спирачките. Кой какви наблюдения има, кога сменям дори и какви марки дискове и накладки предпочита за нашите автомобил :th_up:

Редактирано от Тафчо

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирачна течност на 2 години , спирачни маркучи на 4 години. За дисковете - за всеки модел /размер си има минимална дебелина посочена в каталозите. Справка можеш да направиш например ето тук click-me.gif Взимаш шублера и замерваш , само да не мериш на ръба че там ще даде по голяма дебелина ;)

За накладките лично аз ги сменям когато станат на 1/3 от дебелината Тогава много лесно прегряват при по агресивно спиране. Марки : най важно е да са оригинални , а не ментак. Моите препоръки са ATE, Textar, Brembo тези съм ползвал не един път и никога не съм имал проблем със скърцане прегряване или отказ при спиране. За зафирата е добре да са от по висок клас че си е тежичка и иска добри спирачки :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Спирачна течност на 2 години , спирачни маркучи на 4 години. За дисковете - за всеки модел /размер си има минимална дебелина посочена в каталозите. Справка можеш да направиш например ето тук click-me.gif Взимаш шублера и замерваш , само да не мериш на ръба че там ще даде по голяма дебелина ;)

За накладките лично аз ги сменям когато станат на 1/3 от дебелината Тогава много лесно прегряват при по агресивно спиране. Марки : най важно е да са оригинални , а не ментак. Моите препоръки са ATE, Textar, Brembo тези съм ползвал не един път и никога не съм имал проблем със скърцане прегряване или отказ при спиране. За зафирата е добре да са от по висок клас че си е тежичка и иска добри спирачки :th_up:

Ето това е отговор, благодаря колега! За моя двигател 1.9 150кс. дават минимум 22мм., аз измерих диска ми е 23, като махна ръб от около 1мм от всяка страна остават 21мм. т.е време е да си потърся добра оферта за диск. :) Иначе като марки и аз към тези три съм се насочил.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новият диск е дебел 25мм. и при 22мм. е за смяна.Всички оригинални вентилирани дискове имат белег за опасно износване.Когато се износи дотам,двете външни парчета падат и дискът вече не е окръжност:

DSC01372.jpg

Аз,също ти препоръчвам дискове и накладки на АТЕ.

Дисковете ти са АТЕ-24.0125-0142.1-около 268лв. за комплект.

Предни накладки АТЕ-13.0460-7179.2-около 118лв.

Това са,ако Зафирата ти е преди 2011г.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Новият диск е дебел 25мм. и при 22мм. е за смяна.Всички оригинални вентилирани дискове имат белег за опасно износване.Когато се износи дотам,двете външни парчета падат и дискът вече не е окръжност:

DSC01372.jpg

Аз,също ти препоръчвам дискове и накладки на АТЕ.

Дисковете ти са АТЕ-24.0125-0142.1-около 268лв. за комплект.

Предни накладки АТЕ-13.0460-7179.2-около 118лв.

Това са,ако Зафирата ти е преди 2011г.

Да, 2007г. е. Това с този белег също е нещо, за което чух, но и така не го потърсих, сега поне ще знам какво да гледам след твоята снимка :). А за мен най-важно при автомобила е сигурността. Държа да карам с нови гуми също, а спирачките ама въобще не са за пренебрегване, така че ще се сменят.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за TRW какво ви е мнението?

http://www.mister-auto.bg/bg/koplekt-predn...a161DF4246.html

Чета по други форуми ги хвалят.

Редактирано от Тафчо

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И те са добри и ако това е цена за двата,не се замисляй.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така забравих да кажа какво е станало: сложих дискове TRW и накладки ATE. Месец и половина карам, всичко засега е ок, надявам се и за напред да е така.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От този сайт ли поръча дисковете и колко излезе крайната им цена?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, поръчах ги тук в Добрич ама имах специална отстъпка ;) и ми излязоха 300лв.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1500км с посочените дискове TRW и накладки АТЕ. Като правя маневри и давам на заден ход при леко настикане не рязко се чува свирене, САМО ПРИ ЗАДЕН ХОД. Момчето от сервиза ми каза, че най-вероятно такива са накладките.... да се има предвид ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване