Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
markoni

Къси скорости при Зафира Х18ХЕ1

Recommended Posts

Тракшън-контролът няма общо със скоростната кутия,той взима сигнал от датчиците на ABSа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги не знам късмет ли е при мен или нещо друго, но попаднах на скоростна от опел астра 1,6 бензин и трудно се четат буквите преди заветното 3,94 което го пише на кутията.Айде помагайте сега как да постъпя.Двоумя се че не виждам F17 преди изписаните цифри 3,94.Гледах и таблицата с номерата на кутиите и нищо.Моля помагайте!От къде може да се види допълнителна информация и помощ за моя проблен!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,кажи точните букви на мотора и модела на Астрата,а и твоята Вектра с коя кутия е и с кой мотор?

Редактирано от sokol1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.8 бензин 115 коня скоростна кутия F17C4.19 зафира дето доста се форсира и стихотворение ще напиша както е тръгнало

Редактирано от gotra

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много се извинявам моята е "Z18XE" 125коня карам я предимно в София но и често ми се налага да излизам извън града а скоро може би и в чужбина та се питам дали ще направя грешка ако сменя скоростите и какъв ще е разхода плюс това на магистралата повече от 90 не смея да вдигна за да не се счупи

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм в процес на усилено търсене на друга скоростна кутия.Не че не може и така да се пътува а аз всеки ден съм със Зафирата на работа и изминавам 30 км. отиване и връщане, но това излишно натоварване на двигателя и вдигане на ненужни обороти(пътят е равен две платна в една посока)ше се постарая в най-скоро време да го премахна.Дано само си намеря подходяща кутия!За мен това е НЕНУЖЕН тормоз и на колата и на водача.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги! И аз стигнах до търсенето на въпросната скоростна кутия F17W394. От предните постове разбрах, че трябва да търся от Vectra B или C с двигател X18XE1. Това ли са само моделите, на които е монтирана въпросната кутия?

Питам, защото чичко Гугъл при въвеждане на F17W394 ми изплю следната страница

http://www.onderdelenlijn.nl/voorraad/resu...versnellingsbak

Там има и доста други модели с F17W394, като Meriva, Corsa. Истината ли казват холандците?

Може би AutoData-та би могла да ми отговори на този въпрос, но така и не успях да я инсталирам успешно на моя компютър. Някой колега, ако я има би ли могъл да даде филтър по F17W394 и да се видят конкретните модели?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за линка.

Днес намерих в една автоморга кутия с означение F17C394. И се зачудих дали да я взема. Предавателното й число е ниското, такова каквото трябва да бъде. Т.е. като включа на 5-та предавка на 3000 оборота ще съм над 100 км/ч, а не както досега на 90.

Но не беше W, а С, т.е. не беше дългите (широките) предавки. Това какво означава на практика? Че в града ще трябва да сменям по-често скоростите, за да съм на оптималния разход на гориво ли? Защото реално досега мен единствено ме дразнеше колко къса е 5-тата предавка, а другите не ми бяха неприятни. В такъв случай С394 ще ми свърши ли работа?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ще свърши работа,но ефектът ще е наполовина.

тоест ??? как така наполовина? :huh:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наполовина,защото подобряваш диференциала,но петата си остава къса-С-0.892 ,вместо-W-0.674

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Наполовина,защото подобряваш диференциала,но петата си остава къса-С-0.892 ,вместо-W-0.674

и следователно на 5-та пак ще си на 3000 оборота при 90км

тоест пак ще се товари двигателя ако караш с 120 км

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казал такова нещо,а че няма да постигнеш ефекта от първия пост.Примерно:ако с твоята кутия(при 3000оборота) си на 90,с тази която си намерил,ще си на 100,а с кутия-W,ще си на 110.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо по темата - как да различите късата и дългата скоростна кутия без лягане под колата, парцали и лупи-

http://www.langzeittest.de/opel-zafira/tec...ortgetriebe.php

F17CR

F17CR.jpg

F17WR

F17WR.jpg

Редактирано от root666

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезна информация! Само, че трудно се намира кутия с дълги скорости!И аз търся.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво ще кажете за 2.0 DL 16V.Тя с каква кутия е ? Защото доколкото разбирам от темата става въпрос само за бензинови.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@nikitraka

С дълга си и моята е същата.

И все пак за най-сигурно си гледай надписите по ск. кутия.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе вие луди ли сте?!?!

Кой ви излъга да давате 300 лв за глупости да сменявате цялата кутия!

Първо правилно си преценете къде предимно си карате колата.

Случая при мен беше същия, само че съм с корса Ц Z18XE и беше с къса, тя и воммента си е къса кутия

Но не знам кой ви излъга че не може 5та да се смени само???

Точно тази процедура е елементарна и се прави за точно 20-ина минутки ако имате СКОБА с която да извадите 5тия зъб!

този двигател е масово с късата кутия, въобще не съм сигурен даже дали има с дълга такъв мотор, може би някоя вектра само.

Също така да ви кажа че може да търсите и от F15WR кутия не е задължително да е F17 еднакви са но не и надолу - F13 и прочие защото осите вече са по малки.

Същото важи и за четните кутии F16 F18 F20 не стават защото са за големия блок мотори, нечетните са за малкия блок - съответно Z18XE и X18XE1 са еднакви и са малък блок мотори и са с F17CR в 95% от случаите предполагам.

кутията за градско е перфектна до към 80 - 90 е по икономична от дългата кутия, затова пак ви казвам преценете си особено вие с тези зафири тон и половина че и отгоре като се товари.

При мен беше някакъв ад, вярно че имаше ряз като я изцепиш щото е в обороти обаче пък такова бучене не се траеше.

Предавателните числа на 4та по рядко но на 5та задължително се изчисляват като разделите по-малкото зъби на повечето за да се получи число под единица.

съответно в opel-infos.de може да си проверите на Getriebe F17 какви варианти има на кутията и къде точно се слагат

Прилагам ви и скоростен калкулатор с който като си напишете размера на гумите и от сайта http://www.opel-infos.de/getriebe/f17.html

си изберете кутия и препишете предавателните числа ще разберете точната ви скорост РЕАЛНО, а не по километраж, ако имате различни гуми.

http://www.unixnerd.demon.co.uk/revs.html - първо пишете размера на гумите и натискате задължително Calculate за да промени общия диаметър в ММ

След това калкулатора иска числата да са задължително с точка а не запетайка и внимавайте кои индекси къде ги преписвате от сайта да не получите безсмислици

33 на 37 са зъбите на 5та къса съответно 33/37 = 0.891 това може да си го изчислявате тъй като е възможно да си правите комбинации от предавки

примерно единия зъб го оставяте и взимате друг - 33/41 = 0.804 индекс, който оригинално го няма но е възможен и ще е някакъв междинен. НО това не е желателно най-добре да си взимате 2те колела заедно за съответна предавка!

всички дизелови кутии са с 31 на 41 зъби съответно 0.756, според зависи ДИФЕРЕНЦИАЛА на кутията ви може да си изчислите точната скорост

Примерно къси кутии има с диф 3.55 3.74 3.94 и 4.19 като в тази посока се скъсяват предавките.

примерно имате случая гуми 205/45/16 с Final Drive = 3.74 (моя случай)

и се получава това 4та 3000 оборота - 80 5та 3000 оборота - 100

в случая сменям 5та с 2та зъба от дизелова WR с индекс 0.756 и 4та си остава 80 а 5та става 118км/х, вярно е че имам дупка по голяма между 2те предавки обаче не ме бърка защото 80% от километрите дето въртя са ми София-Благоевград и някъде по Бг

Единствения недостатък е че градско трябва да караш или с 40 на 4 или с 60 на 5 за да се движи спокойно и нормално колата и другото че след 120 е доста по мудна но поне и тиха, разшумява се към 160 чак (за разлика преди към 130) което вече е нормално.

ако сте с друг диференциал примерно 3.55 5та ще ви е с 124км/х при същите други условия

ако сте с 4.19 ще сте със 105 км/х

така че си гледайте диференциала, но най масофия също е 3.74

3.55 е на дизелите съответно те макар със същата 5та ще са с 5 км/х повече при 3000 оборота нагоре се променя с функция

примерно с диф 3.55 на 5000 оборота ще е с 207 дизела а вие с 3.74 ще сте 195 и т.н

това от мен и не си менете целите кутии за глупости. даже в случая подкрепям с 2 ръце да смените само 5та защото 1-4 предавки си остават къси и за някакви изпреварвания до 160 (докъдето обхваща 4та) колата си има ряз!

ако смените с дизелова става ужас

съответно си вижте на калкулатора как ще сте преебани с 4та - 3000 = 100 км/х 5000 = 165 и това с тези моите гуми, а зафирите бяха с по високи.

и ще карате мъртвец :)

ПП. и да ви дам бонусите - В опел Моргата в Хасково имат дизелови F17 и момчетата се съгласяват да свалят 5та предавка САМО за около 70 - 80 лв свалят ви я с всичко необходимо 2та зъба синхронизатори и т.н.

ако са им свършили F17ките може да ги помолите да проверят дали са същите с F15WR дизелови ако имат но по каталог ги гледах абсолютно същите номера (говоря само за 5та)

и абсолютно същото важи за колегите с F15 кутии които ги дразни късата 5та

На опел събора си чакам почерпките....... :beer:

Редактирано от AstraFen

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е*а си майката. Нищо не разбрах! :blink: Схванах само, че със скоба може да се смени 5-а скорост, с такава от кутия, с дълги предавки. Което, пак си е кяр, особено на дълъг път. :) (Не претендирам, че съм авто-разбирач).

Мен също ме дразнят малко късите скорости на мойта Вектра, но за около година и половина посвикнах. Например, със 110 km/h съм на 3000 rpm. Знам, че мотора едва ли се мъчи много в тия обороти (по каталог дават въртящ момент на 3400 оборота), но ми се искаше отдавна, като тръгна на някъде, да мога да си зажуля с 120-130-140 без да гледам постоянно оборотомера. Знам, че може да прозвучи безумно, ама ми става жал за двигателя. Не искам да го мъча. Някакси, много си обичам колата и си я гледам като детенце. :biggrin: . Викам си: "Е, добре де. Аз хубаво ше я изръчкам със 130-140 и ще стигна 5 мин. по-рано, ама само ще изтормозя "Сребристия ОРЕЛ", ще похарча повече гориво и ще сляза по- напрегнат. Я си карай пенсионерската!" :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дизелова вектра б с 3000 оборота на 5 скорост е със 120 км/ч ,така че нямаш повод за оплакване.Колегата много хубаво е обяснил ,как да стане манипулацията със смяна само на 5 скорост ,за да се запази динамиката на автомобила ,като в същото време при пътуване извънградско да не си в обороти.Мисля че хондите бяха с такива скорости ,до 4та по-къси ,а 5 я дават по-дълга за икономия на гориво.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес с малко усилия поставих 5-та дълга на моята къса F17C394.Упражнението трая около час и малко,понеже единия от болтовете на капака на 5-та скорост е леко скрит и ми костваше време докато го развия.Определено има ефект.оборотите на пета падат с около 750-800.Двигателят си ги поема добре и няма проблем.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

прощавате ама някои може ли да ми каже как може да се разлчат тези две коти на пръв поглет F17(+)WR (MTA) F17(+)WR.V1 и какво означават тези маркировки (MTA) .V1 и накрая много се извинявам за 'мнже би глупавите вапроси' :blush: :blush: :blush:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,на първо четене от немските публикации за скоростните кутии ,а именно тези две горе посочените на първо четене най-вече се различават в двойките предавателни числа най-вече за 4-та и пета скорост,като в полза на V1 е по-малкото предавателно число: за 4-та при (МТА) 0,946=35/37 при V1 0,854=35/41 , за пета скорост 0,756=31/41 при V1 0,674=29/43 относно МТА до колкото успява да се навърже от немските пояснения тези кутии се слагат при автоматични скоростни кутии или според превода на такива с автоматичен съединител,което горе долу бие пак на там но определено тези с МТА-то са монтирани при автоматични скорости.Т.е. има ги във варианти с автоматични скорости и ръчни такива,като моята Ф17-ка е с ръчни такива скорости,а МТА-то е някакво съкращение на немски,за което моля,ако някой има по-добро обяснение или пояснение да го даде.От графата на задвижване на съединителя излизат три варианта,а именно с жило,хидравличен (лагер помпа) и автоматичен,предполагам хидро съединител,каквито са при автоматиците. Автоматична мех-ск.кутия - MTA

Редактирано от emilio24

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,след изминати 1000-2000 километра с новата 5-та скорост,мога само да потвърдя положителния момент от цялата тази манипулация по смяна на двойката 5-та.По отношение,разход,скорост коментара ми е положителен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване