Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
markoni

Къси скорости при Зафира Х18ХЕ1

Recommended Posts

Късите скорости на бензиновата зафира наистина са си гаден проблем .Много съм се чудил как се пътува с това автомобилно недуразумение по една немска магистрала .Колата нито е толкова тежка нито X18xe1 е слаб двигател.Когато си купувах Зафирата не можах да я покарам извън града щото нямаше номера,като я платих и тръгнах да си я карам за Търново изпаднах в дълбоко разочарование и тих ужас....Кой беше тоз немски конструктор и ..майка му.Иначе колата си е "слънце" "пуканка " боя салон двигател всичко на 6 ,пък ме е яд да карам и то не само на извънградско , Арбанаси откъм Горна го качвах на 5та с още трима човека.Скоростите бяха толкова ''нагъсто" че нямаше смисъл да са 5 ,бях свикнал да минавам от първа на трета и от трета на пета ,все едно карам Жук,Ниса,Варшава или Газ21 ако някой си ги спомня.Сменил съм много коли ,преди Зафито имах Астра F c18nz която въпреки невзрачния си вид си беше кола отвсякъде, нейната четвърта предавка беше малко по дълга от петата на зафирата.Какво да правя , задълбах се в нета ,открих че моята скоростна кутия е F17C 419 ,тоест къса кутия "С" с най късия диференциал "4,19".Реших че ми трябва F17W 394 която се монтира на Вектра В със същия мотор.След кратко търсене по автоморгите въоръжен с лупа и парцал "щото номера едва се вижда,намира се под капака на пета скорост"срещу 280лв без лагер помпата с неодобрението на жена ми се сдобих със F17W свалена от английска Вектра. Смяната на кутията е сравнително лесна ,НЕ СЕ МАХА КОЖУХА ОТ БЛОКА НА ДВИГАТЕЛЯ,сменя се само "карантията" т.е. валовете с лагерите и зъбчатките.Не са необходими кой знае какви условия , аз я сменях пред блока но беше лятото .Като специален инструмент е необходим ключ за развиване на голямата коронна гайка която държи касетата на диференциала (в нея влиза карето на лявата полуоска) повече мерак и малко техническа грамотност.Накратко ,вдигате предницата на колата от двете страни стабилно , махате полуоските ,първо разглобете "новата" кутия така по лесно ще разберете за какво става въпрос ,развийте избирателя ключ 11; капака на дифа; коронната гайка като предварително бележите колко е била натегната ,тя регулира стегнатоста на конусно-ролковите лагери , не използвайте чук .Развийте ламариненото капаче на 5та скорост, под него е алуминиевия фланец който държи всичко развийте и него,извадете го като изместите дифа "короната" да не ви пречи внимавайте с хартиената гарнитура ,обърнете внимание на медната шайба от паразитното колело на задната да не я забравите при монтажа.Осигурете си чисто място ,действайте смело.Развийте короната от касетата на диференциала,после ще я монтирате на ваща касета дето е в кожуха на колата,използвайте пневматичен винтоверт щото болтовете са стегнати много яко.После всичко го повтаряте на колата,внимавайте диференциала да не ви падне на главата.Хубаво е гарнитурките да са нови, ама старите ако са здрави може да ги обезмаслите внимателно и опипате тънко със силикон, стягайте умерено .Препоръчителното количество масло е 1.7 литра ОПЕЛСКО червено, може да се налее през прекъсвача на светлините за задна скорост,който също трябва да е рязвит при демонтажа и монтажа.Иначе си има нивомер на "терсене"място зад лявата полуоска.Описания начин за смяна е по лесен защото не се налага откачане или рязяне на рамката(магарето),която държи целия двигател и сигурно се прилага в сервизите.Така Зафирата се превърна в нормален автомобил,не по тромав от преди,върви си като Вектра В 1.8 .Ако разгледате таблиците в "Opel-infos.de" ще видите, че предавателните отношения на първа скорост на двете кутии са еднакви,минимална разлика има в диференциалите 4.19 и 3.94 ,така че глупости от рода ,че ще ми се износи бързо съединителя са неоснователни.Чувствително намаля разхода на газ, особенно на дълъг път,абе въопще кеф .СТРУВАШЕ СИ....Ааа между другото продавам F17C419 става за трактор Беларус. С Поздрави .

Редактирано от willy

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотна тема! В града не съм имал проблеми със скоростите, дори мога да кажа, че доста добре се изстрелваше на старт (Х18ХЕ1) но изляза ли извън града - за каквото предназначение бе купена Зафирката, оставах разочарован от късите скорости... Дано това обяснение за смяна на скоростите е полезно за колегите каращи този непретенциозен и здрав автомобил.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, от скоро съм в този форум но вече се сблъсках с доста проблеми по колата и бих изскал да споделя.Купих си преди нова година Зафира А с Z18XE двигател и понеже не гледах хубаво при покупката избрах най скапаният екземпляр на пазара.Както знаете като смените колата веднага търсите съответният форум, регистрирате се и започва голямото четене. Колата я карах предимно в града и въпреки че забелязах разликата в скоростите много не им обърнах внимание, докато не излязох на дълъг път на магистралата.Леле мале направо полудях, колата вървеше с 120 км в час а мотора минаваше 4000 оборот, направо щеше да се пръсне според мен.Е то така и стана пръсна се.Малко преди София се разтрака и изгасна.Оказа се счупено бутало и тн. Естествено не са причина скоростите но това беше възможността да ги сменя.Бях чел преди тази случка тази тема на колегата и имах едно на ум.Наложи се да сменявам двигател, което беше идеална възможност да сменя скоростите.Тук изскам специално да Благодаря на колегата sokol1 с който направих някои консултации и на колегата за тази тема благодарение на която взех решение за смяна на кутията.Намерих дълга кутия F17W394 и я смених с мойта къса кутия F17C419.Кутията беше от Вектра Ц и тук е момента да кажа че кутиите на опелите са абсолютно взаимо заменяеми.Разликата е в привода и монтажния тампон.Вектрата беше с привод на жила и тампон отпред на кутията а при Зафирата е лостова система и горен монтаж на тампона.Всичко се разменя без никакви преработки и става перфектно.

Изчаках малко време преди да пусна поста зада натрупам впечатление от смяната и мога да кажа твърдо че си заслужав.Двигателя се разтовари много във високите скорости.На теория би трябвало да има разлика и в разхода и мисля че има, но аз все още настройвам газовата и при всяка засечка нещо съм променял и не мога да кажа точно сега какъв ми е разхода.

Ако имате въпроси с радост бих споделил всичко относно тази интервенция.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги и от мен, искам да изкажа големи благодарности на колегата markoni с чиято помощ ме насочи и мен към правилното решение за късите скорости на Опел Зафира 1.8 16v 115k.с. с мотор x18xe1.

След като ми се счупи моята скоростна кутия F17W419 и бях не доволен наистина от късите скорости се поинтересувах дали може да се подмени тази скоростна кутия и попаднах на темата от markoni в която беше обяснено доста подробно как се решава този проблем, тъй като моята скоростна кутия беше свалена вече на земята пропуснах момента със сменяването на валовете и т.н. и с малко късмет си намерих скоростна кутия F17W394 от една английска Опел Вектра Б (фейс лифт) с помпа лагера за 300лв. която е 1 към 1 еднаква с моята и при монтажа пасна всичко без да се преправя нещо.

На всеки който му се наложи да сменява кутия слагайте смело F17W394

Поздрави на всички.

Редактирано от netovski

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest HECTOR57

Е не е чак толкова зле де,при дълг път по магистрала 3000 оборта си върви с 100км/ч и не се усешта,но за едни къси скорости да сменям скоростната кутия и да е*** колата няма смисъл.Ако колата я карате и по балкани където има изкачване няма нужда от по дълга скоростна кутия.За мен не е чак толкова зле.

Редактирано от HECTOR57

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,твоята Зафира е фейслифтова и би трябвало да си със Z18XE и с дълги скорости.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest HECTOR57

ДА С ТОЗИ ДВИГАТЕЛ СЪМ.НО КАК ДА РАЗБЕРА ДАЛИ САМ С КЪС И СКОРОСТИ ЗАЩТОТО НЕ ГИ УСЕШТАМ ДА СА ТАКИВА.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно питане-колегата като е сменил валовете,какво е направил с лагера на вторичния вал точно до пиньона. Садене на работили ролки на черупка от друг лагер? Смяна на лагера(целия) от едната кутия на другата (как?!) или монтаж на нов лагер.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Имам едно питане-колегата като е сменил валовете,какво е направил с лагера на вторичния вал точно до пиньона. Садене на работили ролки на черупка от друг лагер? Смяна на лагера(целия) от едната кутия на другата (как?!) или монтаж на нов лагер.

Колега,би трябвало да са еднакви лагерите на двете кутии.Ако имаш впредвид,че ще се появи шум,защото са от различни лагери ролките и черупката-няма да шуми.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Късите скорости са при X18XE1.

грешиш колега :wink: има ги и при Z18XE.сега се возя с една такава и направо не се издържа ... така че скоро и на мен ще помагаш :biggrin:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЗафираА-Z18XE,няма с F17CR,но може да се сложи F17WR или F17+WR от ВектраБ или ВектраЦ с по-бърз диференциал-3,94 http://www.opel-infos.de/getriebe/f17.html

Редактирано от sokol1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дааа , това е абсолютно извращение и подигравка на конструкторите с готината колица,още повече ако е 125 коня.Чудя се ,как е преминала изпитания,комисии и т. н . одобрения....и още повече ,какъв автомобилен неандерталец трябва да е тоя немец , италианец ,швейцарец.... , за да кара това нещо по европейските пътища , да навие 150- 200 000 километра и да не му прави впечатление ,че нещо не е наред. Та , ако на 5та предавка ,стрелките на оборотомера и скоростомера , вървят заедно сочат в една посока и двигателя при 100 км. ч. започва да се "дере",значи сте с F17C4.19 . :biggrin: Ако си ползвате колата 1-2 пъти седмично да отидете на работа за да я видят колегите или да си складирате буркани от кисели краставички в нея -късите скорости не са никакъв проблем. :biggrin:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдааа за съжаление не е ясно за какво са я мислили тези инженери но определено са спали явно ... за градски условия е супер, но колата често се ползва за извънградско и то е само магистрала и нещо не ми се нрави на 120 да съм с над 4000 оборота.Та искам да питам конкретно ако си намеря кутия с 3,94 какви ще са ми оборотите примерно със 140км. Питам защото другата ми кола е Вектра А със F18 WR със 3,94 и при 140 съм малко над 3000 оборота. И аз бях останал със впечатлението че колкото по малко е предавателното число толкова и скоростите са по къси а сега излиза че Зафирата е със 4,19 и скоростите и са ужасно къси.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак,няма идеални скорости.Зафирата,си е тежък и висок ван и е предвидена за семейна кола(някои имат и трети ред седалки) и ако се кара предимно пълна и в планински райони,трябват къси скорости.Ако се кара предимно по магистрала и празна-дълги.И е добре,че има избор на скоростни кутии.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, чета я тази тема редовно, и съм на кантар да сменя и аз кутията, двигателя е Х18ХЕ1 и си пътувам извънградцко всеки ден и се усещат късите скорости много. Имал съм вектра 2.0 91г на 3000 оборота бях на 150 някъде . Въпросът ми е кутията на вектра Б е същата и вместо да се сменя цялата кутия не може ли да се смени само 5 -та скорост, няма ли да е по малка хамалогията и възможно ли е, благодаря предварително. Поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай,ще има ефект,защото едните зъбни колела са 33/37,а другите 29/43.Ако не бъркам в изчисленията,оборотите от 3000 ще паднат на 2200 при една и съща скорост.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може ли някой да сподели дали наистина може да се смени само петата скорост или трябва цялата скоростна кутия да се сменя и от каква скоростна кутия се вземат зъбчатките

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги!Случайно попаднах на скоростна кутия от опел корса бензин, на която пише W 394 а от пред буквите не се четат та въпроса ми е като и на колегата преди мен дали трябва да се вземат зъбчатките от пета скорост или се сменя само диференциала и се монтира на моята кутия.Моля имащите поглед по проблема за мнение!Поздрав!

Редактирано от gotra

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите които питат за смяна само на 5 предавка бих посъветвал да не се занимават с тази операция, не че не е възможно.

Сменявайте цялата кутия, не е толкова сложно, особенно ако се комбинира с предстоящо сменяване на съединител.Така после ще можете да си продадете вашата кутия и ще сте на нула, да не говорим че ако сте по гъвкави може и да спечелите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги искам да попитам при смяната на кутията която и аз смятам да направя променя ли се работата тракшън-контрола и къде е монтиран той (не е ли в кутията) и какво представлява?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал съм да спомена , че работата на тракшън контрола не се променя след описаната от мен смяна.Закупената от мен F17W394 нямаше тази екстра,но тъй като кожуха на кутията си остава на мястото (сменят се само валовете със зъбчатките без касетата на диференциала),там си остава и датчика на тракшъна.Въпросния датчик взема сигнал от ламаринен пръстен с отвори ,който е набит на касетата на диференциала.При смяната на короните доколкото си спомням (минаха 3 години ) ,пръстена се избива и връща на мястото му ,щото пречи за ваденето на короната.Не е трудно ,като разглобите всичко ще ви се изясни.При по-новите дори няма такъв ,системата взема сигнал само от ABS. Дано не съм ви излъгал нещо ,ако някой знае подробности моля да сподели. :wave:

Редактирано от markoni

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване