Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
SiSkOo

Сваляне на радиаторчето на парното "BERH"

Recommended Posts

Днеска влязах в филма да сменям О-пръстените на радиаторчето на парното. В сайта намерих тема с много препратки към други теми на чужди езици и реших да опиша как протича цялата тази операция.

Ако сменяте само О-пръстените ви препоръчвам предварително да си ги набавите понеже се намират доста трудно.

Има 2 варианта:

1-ви - Дилърите на Опел продават ремонтен комплект (включва 4 О-пръстена и 4 щипки) за около 25лв. Може и в други магазини да го намерите, но цената е същата, че е възможно и да е по-висока. (от личен опит го казвам).

2-ри - Можете да си набавите и отделно само О-пръстените от някой магазин за авто части, но ще ви отнеме много обикаляне и нерви. Цената на бройка е 4-5 лв, като включим и горивото което ще изразходим за обикаляне по магазините, ще ни излезе колкото 2 рем. комплекта.

Аз се спрях на 2-рия вариант понеже никъде нямаха наличен ремонтен комплект и можеха да ми доставят след седмица заради празниците и след 2 часа обикаляне се снабдих с 4 бр. гумички.

Необходими са ви Torx 20, Torx 25, права отвертка, мъркуч около 1м., съд за антифриза и дебел парцал

Понеже нямах апарат в мен ще използвам снимки който съм намерил в интернет.

1. На канал сваляме пръбичката за конденз на климатика. Намира се в двигателният отсег, зад двигателя точно над тръбите на гърнетата. За нея ви е нужен Torx 25. Свалих първо нея понеже в гаража на село нямам канал и понеже вече бях под колата огледах къде точно е пропката на радиатора.

1.jpg

2. Откачаме клемите на акумулатора.

3. Източваме антифриза. Пропката се намира отдясно под маркуча който е от термостата към радиатора. Имах в гаража гофра и отрязах парче около 1 метър, единият край го вкарах в щуцера на пропката а другият в една кофа и развих пропката. (щуцерът гледа към двигателя, а пропката която се развива гледа към десният халоген) Антифризът който ще изтече е около 5 литра. Използвах гофра понеже трудно можете да вкарате съд под бронята. На снимката която намерих използват отрязана туба вместо маркуч.

3.jpg

4. Сваляме централната конзола. Тук използваме Torx20. Сваляме капачето под ръчната, защото там има едно болтче което държи централната конзола(намира се до буксата за диагностика) и още две които държат маншона на скоростният лост. Също така сваляме и маншона на ръчната. Със стрелки са отбелязани част от болтчетата. Има още 2 които са над пепелника - при отворен пепелник натискаме надолу металното капаче и се виждат. Ако имате бутони за подгрев или TC трябва да им откачите буксите - капачето на което са поставени се сваля като се издърпа нагоре.

4.1.jpg

Ако сте работили правилно след свалянето трябва да виждате това:

4.jpg

5. Сваляме прехода за въздуховодите за краката.

5.jpg

В темата от която гледах свалиха и жабката, но аз не я свалих понеже не ми пречеше.

6. Сваляме кората под жабката. Захваната е с 2 пластмасови щипки които приличат на болтчета с голяма глава, при завъртане на 1/4 оборот се освобождават. Намират се отпред в 2-та ъгъла. Като я свалим трябва да виждаме въздуховодите за краката. На снимката е отбелязана тръбичката за конденза като я гледаме от купето.

7.jpg

Попринцип сега е момента за свалянето на тръбичката на конденза, но както казах нямам канал и затова я свалих предварително.

В сайта от който гледах свалят педала на ел. газ, но моят е с жило и незнам как се сваля и за това не го свалих.

7.Откачаме кабелчето което е закачено за кутията на парното и започваме да сваляме металните щипки, за да свалим само долната част на кутията. От двете страни има по 3 броя и отпред 2. При свалянето на предните гледайте внимателно понеже пред тях също има 2 щипки, но те са за въздуховодите за краката. Изваждаме тавичката - аз я издърпах към скоростният лост и с малко повече мъки излезе.

8.jpg

8. Сваляме 2-те щипки които свързват алуминиевите тръби и бинокъла с правата отвертка. (пластмасата между радиаторчето и алуминиевите тръби).

9.jpg

9. Слагаме дебелия парцал под тръбите за да попие останалото количество антифриз в тръбите и издърпваме към нас радиаторчето. Внимавайте понеже в него има антифриз. Тука забелязах, че кабелчето което откачихме по-рано е включено в бинокъла и откачаме буксата. Може да са сваляли жабката за да откачат тази букса, но не съм сигурен дали има достъп от там.

10.jpg

10. След като сме свалили радиаторчето изсипваме антифриза в съда при другият и след това сваляме и другите 2 щипки за да отделим бинокъла от радиаторчето. На снимката първо са свалили бинокъла и след това изливат антифриза.

12.jpg

Пропуснах да напиша 2-те гумички остават на алуминиевите тръби, а другите 2 на радиаторчето.

11.jpg

Поставянето е в обратният ред, като разликата е - първо закрепяме бинокъла към алуминиевите тръби и слагаме буксата на бинокъла и след това закрепяме радиаторчето за бинокъла.

Редактирано от SiSkOo

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, извинявай, но да питам нещо - в точка 9 споменаваш следното .............. Тука забелязах, че кабелчето което откачихме по-рано е включено в бинокъла и откачаме буксата.......

Въпроса ми е следния, какво захранва този кабел в бинокъла? Да не би да е моторчето на клапана, който се управлява с врътката от централната конзола?

Благодаря предварително!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,много добре си описал процедурата.Тази тема,може да я пуснеш и в ,,Направи си сам,,.Кабелчето е точно за кранчето на парното.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колега,много добре си описал процедурата.Тази тема,може да я пуснеш и в ,,Направи си сам,,.Кабелчето е точно за кранчето на парното.

Колега там бях пуснал темата, но са преценили, че мястото и е тука и е преместена ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, изместих темата, но оставих линк в раздела Направи си сам .. понеже е конкретно за модела на Астра тази процедура..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимката е от едно немско описание, ако не се лъжа - вероятно е извод от някакъв инвертор който са си сложили допълнително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това съм го виждал преди много години на една Шкода внос от Финландия,система за подгряване на антифриза на 220в.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Да, изместих темата, но оставих линк в раздела Направи си сам .. понеже е конкретно за модела на Астра тази процедура..

Нямам претенции в кой раздел ще е темата, може и при други модели на Опел принципа да е същият, но не съм се интересувал. Ще видя да разуча и ще пиша ако е същото и при други Опели

Снимката е от едно немско описание, ако не се лъжа - вероятно е извод от някакъв инвертор който са си сложили допълнително.

Да от една тема на немски е. При ремонта се водих от нея и реших да направя тема с описанието на Български за да е по-разбираемо, понеже гуугъл транслейт не може да го преведе точно и понеже нямах фотоапарат в мен използвах техните снимки

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв размер са гумичките за да си ги набавя предварително, и за какво е нужно да се сваля тръбичката на конденза??

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не свалиш тръбичката,няма да излезе кутията на парното.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, само дето не знам защо не виждам нито една снимка, и ще карам малко на "к`вото стане". Все ми е на ума, че ще бера ядове с тези гумички докато ги намеря, а без кола съм с Вързани ръце :|

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре си купи оригинален комплект или пиши на колегата-nurim-той знаеше размерите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли някак да се появвят снимките пак, че темата е супер, но без снимки е доста трудно?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Може ли някак да се появвят снимките пак, че темата е супер, но без снимки е доста трудно?

Кликни за снимките

Редактирано от pgc

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ще допълня темата на колегата.Предните седалки се свалят за 5 минути(отвиват се общо 6 болта) и после всичко е много по-удобно за работа.Оригиналните гумички са с размери:22Х17Х2.5мм.Ето няколко снимки и каква е разликата между стария модел бинокъл с кранче и бинокъл без кранче:

DSC01508.jpg

DSC01509.jpg

DSC01511.jpg

DSC01515.jpg

Ако кранчето е изгоряло в някакво притворено или затворено положение:отвивате трите рапидки,сваляте капачето,издърпвате червяка,завъртвате зъбното колело по часовниковата стрелка-докрай и сглобявате по обратния ред.

DSC01512.jpg

DSC01513.jpg

Ако моторчето работи,а само щрака кранчето,бележите зъбното колело,изваждате го и го завъртате на 180градуса и ще работи с нови зъби и в двете крайни положения.

Редактирано от sokol1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой пробвал ли се е да смени само О-пръстените (имам набавен оригиналния комплект - пръстени + скоби), но без да сваля радиаторчето и без да разглобява всичко ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сокол1, Благодаря много за инфото. Сега е мой ред да отстраня този проблем. Купих си само О-пръстените с този размер и тези дни ще разглобя колата да ги сменя. Мисля, че след като видях снимките и прочетох написаното ще ми е много по-лесно да се справя. Още веднъж Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги , протекох и аз , чета и се опитвам да схвана цялата операция , но не виждам снимките от началото на темата?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги някой знае ли телефон или ел. поща на моргата край Хасково да питам дали имат и предлагат бинокъла с моторче за да го сменя на мойта Астра?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега да те попитам само теч ли имаше аз също имам теч и на пасажерското място но и мн слабодуха топло мисълта ми само от там ли е проблема или има и проблем в клапата за топло и студено благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш теч - причината е в уплътненията и те трябва да се сменят. Ако "бинокълът"(прехода между тръбите и радиатерчето на парното)е с моторче - възможно е моторчето да не отваря клапата за топлата вода достатъчно и от това да не се загрява водата в радиаторчето и от това да духа слабо топъл въздух. Ако нямаш моторче, а си с обикновена лула - причината трябва да е другаде - запушен радиатор и невъзможност да пропуска топлата вода или нещо подобно

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги имам астра полицейска 2.0 дизел дтл 82 двигателя също имам проблем със почти никакво парно в смисъл духа едно такова хладно при загряла кола. Прочетох цялата тема и направих всичко което може да помогне смених термостата , разглобих таблото и се справих и със така наречения "бинокъл" прочистих системата през радиатора антифриза си преминава нормално но парното не се оправи все още е така леко та чак хладно. Имали още нещо което може да влияе за да знам къде да продължавам да търся проблема че вече не ми останаха идеи. Благодаря ви предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са ти топли и двата маркуча на парното в моторния отсек, провери си жилото на клапата за топло/студено. Виж дали задвижва рамото на клапата.

При някои коли клапите са с дунапрен......при теб не знам. През радиаторчето съпротивлението на въздуха е по-голямо и ако не уплътнява добре клапата, може и да си духа студено......

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване