Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
agenta_rz

8-ми декември

Recommended Posts

Честит празник на всички студенти!

"Внимавайте" с алкохола!

:drinkin:

Малко история...

Как се ражда идеята за студентски празник?

На 1 октомври 1888 г. е основано първото висше училище в България, което по-късно е наречено Софийски университет. Тогава е създадена и академичната общност в страната. По-късно, през 1897 г. министърът на просвещението професор Иван Шишманов поставя въпроса първият ВУЗ в страната да има свой празник.

“На 25 ноември (8 декември), ден на Свети Климента Охридски и празник на университета, става тържествено представление на новия ректор (мандатът е бил едногодишен). Старият ректор чете отчет за вървежа на университета, а новият казва академическа реч.” Това е официалното начало на 8 декември.

Датата се чества до 1919 г., след което се политизира във връзка със социалнополитическите сблъсъци в страната. След 9 септември 1944 г. студентският празник е преместен на 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1963 г. обаче празникът на университета е възстановен на 8 декември. От тогава и до днес датата се отбелязва от всички студенти и преподаватели.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито на всички бивши, настоящи и бъдещи студенти! Наздраве! Взети изпити и умната с алкохола!

Аз съм от бившите студенти :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честит Празник и от мен бившия студент :beer: Весело изкарване на всички които празнуват !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито и от мен - вечният студент...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Честито и от мен - вечният студент...

:biggrin:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито и от мен на патерица, но чак днес свърши празнуването за мен :drinking:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване