Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Rusin Atanasov

Освежаване на механизъм на скоростите на Астр ф

Recommended Posts

Привет, сменях тампон на двигателя и ми беше по-лесно да махна конзолата с механизма за смяна на предавките. И малка профилактика щеше да му се отрази добре. Има еднна ос придържаща механизма/пеперудката/ за конзолата на мотора, преди време се наложи смяна на една друга Астра Ф и си спомням че доста плувни и блъскане беше. Накиснах обилно с WD-40 и я извадих, като първо я откопчах от двете "ушички"

024224249-big.jpg

На тръбата идваща от скоростният лост се развива болт с ключ №13 и се изважда сглобката

005219850-big.jpg

Има една пласмасова рейка на два шарнира те се откопчават така:

024224253-big.jpg

Тук в центъра на снимката се вижда оста с "ушичките", после се отделя това рамо в лявата част.

024224256-big.jpg

В него има две пластмасови втулки с О-пъстенчета, вече изгоряли с времето. В тях "лагерува" оста и за да не се пълни с мръсотия смених пръстените с нови маслоустойчиви. След всяка втулка има и по една гумена шайба, те ми се видяха запазени и за това не си играх да ги сменям. Тази рейка има в крайщата си два "ябалковидни болта" със силиконово предпазно капаче, те чрез шарнир с лостчета се грижат за предаване на движението от лоста към скоростната кутия. Тези шарнири се разглобяват като се извади една зегерка от долният им край и след това се избиват съвсем лесно:

024224259-big.jpg

Почиствам с обезмаслител, корисилин и подсушавам с парцали след това смазвам шарнирите и останалите съединения с керамична смазка. Такава имах останала и мисля за подходяща.

024224267-big.jpg

Реда на монтиране на рейката е този:

024224241-big.jpg

Ето и готовият механизъм:

024224246-big.jpg

Няма нищо сложно и нещо, което да се обърка, просто мръсотията е в повече и бави почистването. След това задължително се налага регулиране на механизма за скоростите и сме готови за път!

С уважение,

Русин Атанасов

Редактирано от Rusin Atanasov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а едно въпросче

продават ли ремонтни комплекти тоест фтулките и разните му чарколяци

и ако знаеш каква им е цената :blush:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продават. Преди 3 години си купих за моята астра, струваше 15-ина лв. Още не съм го монтирал, проблема беше друг.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали има такива комплекти. Знам само че има за самият скоростен лост .

Има едни гумички на пластмасовата рейка предпазващи шарнирните съединения от проникване на мръсотия. От врмемето гумичките са се спекли и скъсали. От микропореста гума използвана за изолация на тръби купена от близката железария за малко над лев изрязах заместители. Самата изолация е много мека и по-дебела от оригиналните и си мисля че ще прилепва добре. Нямам подходящи замби и за това изрязах външният отвор с нещо като тръбичка като си помагам с менгеме:

024442279-big.jpg

Вътрешният диаметър изсичам така:

024442280-big.jpg

Новите гумички ги направих по-големи за да хванат повече площ, в десният край на снимката е оригинала:

024442281-big.jpg

И крайният вариант:

024442278-big.jpg

Само се надявам се да издържат новите гумички повече време.

С уважение,

Русин Атанасов

Редактирано от Rusin Atanasov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги имам проблем със 1-ва и 2-ра скорост,трудно влизат и не винаги от първия път. Моля ви помогнете. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги имам точно на тази тема и затова питам тук ,за да не се отваря нова тема.

При движение ,на първа и трета предавка се чува едно бучене (бръмчене) откъм двигателния отсек. Ходих в сервиз ,но оттам ми я върнаха в същото състояние ,като ми казаха ,че проблема е "разбит механизъм на скоростния лост". Но нямало как да се ремонтира ,нямало и такива части по магазините и затова да си потърся друг скоростен лост ,заедно с механизма от някоя морга. Но на второ място вече чета ,че имало ремонтни комплекти. Вече не знам какво да правя. Бученето е много лошо и със сигурност не е на добре ,затова трябва скоро да се ремонтира. Проблема е ,че не мога да намеря тук по моргите подобен механизъм... мама им джамбази умишлено разчистиха по-старите коли ,защото нямат сметка от евтините им части. И се чудя има ли наистина ремонтен комплект или не. Може ли да се ремонтира или не. Ако може да търся друг сервиз евентуално ,макар в този да си правя колата вече 7 години и съм принципно доволен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване