Jump to content
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Strawberry Orange Banana Lime Leaf Slate Sky Blueberry Grape Watermelon Chocolate Marble
Jelqzkov

Забрана за автърмаркет H.I.D. ???

Recommended Posts

Цитат от Алфа форума:

"

Exclamation Нови изисквания към колите с допълнително монтирани ксенони

Здравейте колеги не знам къде е правилният раздел за тази тема, така че ще пиша тук.

Вчера от пътна администрация по известни като ДАИ-Варна ни изпратиха следното допълнение към наредбата за переодични технически прегледи. Гласи следното:

"При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентирани светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от ЗЗД по пътищата следва да се

- Проверяват стриктно интензитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини .

- Следят за монтирани допълнително елементи на късите или дългите светлини , които да променят интензитета или цвета на светлината (т.нар ксенонови светлини). С цел безопасното движение по пътищата предвид горепосоченото следва при установено наличие на такива допълнително монтирани елементи на фаровете с газразряден източник на светлината да не се издава знак за переодичен технически преглед."

Най ми харесва частта "С цел безопасното движение по пътищата" защо не вземат да издадат и наредба за дупките по улиците или те все още не се вземат за опасни или трябва да има работа за сервизите ( преди 5 месеца сменях всичко по окачването и отново нещо хлопа отляво вече не знам) .

Това е получено от ДАИ-Варна ако има колеги от други градове нека споделят дали и при тях има подобни допълнения ."

Колегата малко е сгрешил, защото ЗЗД е друго, но чл. 76 от ЗДП регламентира точно светлините.

По моему е ясно че хората като мен ще минават преглед или "при наши хора" или със халогенни крушки, които на изхода ще бъдат подменени.

Проблема идва от там да не започнат едни глобяванки от страна на контролните оргнаи, щото горепосочения "метод" е ясен не само на нас.

За сега, поне аз мисля че на основание на заповедта от ДАИ едва ли ще глобяват и едва ли пунктовете имат инструкции по какъв признак да познават автърмаркет ксеноните, но имайте готовност.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съмнява ме да стане така...И ако стане много ще ме разгневи,защото Англия може да има такава забрана,ама там си карат с 19ки на 35 гума и не ги е*е а ние?Затова тук преди да мислят такива работи,трябва да помислят за много много други работи преди това....Аман от глупави наредби и закони...

Редактирано от bertone70

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако това нещо се случи, аз ще бъда изкефен на 300 000 процента. Не отричам, че ксенона стои добре и свети повече, но той не е за олигофрени, а 70% от хората с ксенон са олигофрени (явно).

Единственото с което няма да бъда съгласен - ксенона да е само оригинален. Според мен ксенон трябва да се монтира само на фарове с лупи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредната му българска простотия! :wall:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Единственото с което няма да бъда съгласен - ксенона да е само оригинален. Според мен ксенон трябва да се монтира само на фарове с лупи.

:one: това изречение казва всичко :th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля,че само на лупа трябва да се слага ксенон...На добре регулиран фар,според мен,не е проблем.На мен никой не ми е светил като съм на къси,само когато пусна и халогените...И не разбирам защо 70% от хората ползващи ксенон са олигофрени?

Редактирано от bertone70

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото 70% от хората с нефабричен ксенон на рефлекторен фар си мислят, че като си вирнат фаровете и имат уникално добри светлини. Другите като теб и мен например си регулираме фаровете, така че те да светят малко по-добре от халогенните крушки като си мислим, че като не ни светкат не пречим. Истната е че ксенона пречи - значително по-ярък е и рефлекторните разсейки са в пъти повече.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Според мен ксенон трябва да се монтира само на фарове с лупи.

И не разбирам защо 70% от хората ползващи ксенон са олигофрени?

Защото си мислят, че като набият фаровете надолу не заслепяват. С рефлектор няма как да "отрежеш" светлината, тя се разпространява във всички посоки, а интензитета ѝ е по-силен от тази на халогенната крушка. ЗА ТОВА заслепяването не е силно като от дълги светлини, но го има!!! До сега не съм се разминал с кола с рефлектор и ксенон която да не ми бръкне в очите, за разлика от всички такива с лупи. И нищо лично, но се съмнявам ти да си се разминавал с твойта кола на тъмно за да твъдиш че не пречи по никакъв начин ..

Според мен не трябва да се отсраняват афтърмаркет светлините, просто трябва по-стрикно да се следи тяхната функционалност и евентулано тогава да се отстранят от колата ако не отговарят на стриктни! изисквания.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам какъв е проблема със ксенона на рефлекторен фар? Защо си мислите, че всички ксенони на рефлекторен фар заслепяват? Аз съм с би-ксенон на стоковите фарове на астрата и мога да ви гарантирам, че на къси не заслепявам абсолютно никого. Всичко е до това какъв е ксенона. Слагайте си ксенони made in china по 60лв. от пазара и ще заслепяват ако щеш и на Х6. Всичко е до това какъв е ксенона и как е регулиран. Често пътувам извън града - абсолютно никой не ми е святкал че го заслепявам. Рефлекторното стъкло по никакъв начин не прави светлината заслепяваща, дори има коли които излизат с лупа и рефлекторно стъкло фабрично (за справка първите S класи)..

Аз съм за да се въведе нещо за тия ксенони защото наистина е досадно и всеки 2-ри е с ксенони от лъки бой които каквото и да ги правиш си заслепяват. Да се забранят е доста глупаво, но нещо като TUV-a в Германия ще дойде добре дошло, въпреки че не виждам как ще стане тук..

:th_up:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тази тема мога да вметна много неща но като за начало ще кажа,че ксенон не се монтира само на лупи като за пример загледайте се в някоя от новите лагуни и ще видите на фабричните им фарове как си пише ксенон но не са с лупи.Към колегата Желязков нашите вектри са с идеално прави пластмасови фарове подобни като на лагуните и както е писал предния колега с подходящ ксенон и добре регулирани фарове нямаме проблем.Аз като човек който му се е случвало да пътува вечер също гарантирам че нямам сигнали от тези срещу мен че им преча.Другото което е че и аз съм съгласен че трябва да има контрол върху ксеноните,само че ще стане поредния нашенски фарс-пунктовете масово ще се минава на прегледите а за глобата ще е по осмотрение на патрула и тогава няма само некоректните да са в кюпа ами и тези които дори са с фабричен.....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво сме тръгнали да коментираме точно тая тема,след като преди месец мой приятел мина преглед без колата му да е регистрирана в данъчното и това му струваше само 40лв.Мисълта ми е,че има толкова много неща да се мислят за безопасността на пътя и контрола на колите и пътищата,че това е най-незначителния проблем в момента.....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На по миналата среща като споделих пред колеги,че са ме спрели и искаха да ми пишат акт за ксенона повечето го приеха с насмешка.А ето и че явно ще го има черно на бяло.Хубав лош аз няма да си сложа пак онея свещички във фаровете.

Всичко в държавата ни е наред,че се стигна до ксенона.Като го забранят или ако вече са го забранили по явно ще хващат хората в нарушение.просто защото се вижда кой е в нарушение.А не сега да те спрат,ама аптечка,ама пожарогасител.......А така те виждат от далеч и докато те спрат половината акт е написан.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На по миналата среща като споделих пред колеги,че са ме спрели и искаха да ми пишат акт за ксенона повечето го приеха с насмешка.А ето и че явно ще го има черно на бяло.Хубав лош аз няма да си сложа пак онея свещички във фаровете.

Всичко в държавата ни е наред,че се стигна до ксенона.Като го забранят или ако вече са го забранили по явно ще хващат хората в нарушение.просто защото се вижда кой е в нарушение.А не сега да те спрат,ама аптечка,ама пожарогасител.......А така те виждат от далеч и докато те спрат половината акт е написан.

Пак ще има схема ,всички масово ще слагат ксенон под 4300К т.е. нещо жълто и ще се вижда за пред полицаите че не е ксенон. . . :unsure:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината се радвам, че се опитват да ги забранят, понеже често ми се налага да пътувам през нощта, а е много гадно всяка втора кола с ксенон да ме заслепява. Напълно съм съгласен с това да е разрешен само заводския ксенон. Слагал съм ксенон на различни коли, но не видях кола без лупи да може да насочи светлината накъдето трябва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не говорете неща от сорта на лупите и фабричния не заслепявали...Ксенона на Туарег ще ми извади очите,за този модел се сетих сега но и на много 5 серии 2004-5-6 дето са много заслепяват...

Редактирано от bertone70

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно ксенона на Laguna 2:

1. Стъклата на фара са "кристални" и гладки. Не разсейват светлината, както става с фаровете на Vectra A, Astra F и останалите с "набраздени" отвътре стъкла.

2. Освен това имат автоматична система, подобна на тази в Insignia. При разминаване сваля лъча светлина от фаровете надолу, за да не заслепява.

3. И не на последно място - имат задължително и система за измиване на фаровете под налягане (пръскалки).

Ето затова не заслепяват фабричните ксенони на рефлектори.

Колкото до "джиповете" - няма как да не заслепяват, защото просто нашата позиция на пътя е винаги по-ниска.

Например "баничарките" Ford Tourneo също заслепяват със стандартните и заводски регулираните си фарове. Постоянно ми светкаха, дори когато бях сам и без товар. Колите бяха чисто нови... Просто смъкнах фаровете с една позиция на регулатора и нещата си дойдоха на място.

А ако въведат TUV или MOT у нас, България ще стане държавата с най-чист въздух в Европа! Просто 80% от леките автомобили и 90% от останалите машини няма да могат да минат ГТП. :biggrin:

Редактирано от gena_bs

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IVO-че ще има схема ще има.В схемите сме най-добри.

Sisko-аз също пътувам нощем и карам със ксенон.И в повечето случай трябва да пътувам по бързо и точно по този въпрос ксенона ми позволява да се случва това като ми осветява доста по голяма площ в сравнение с обикновена крушка независимо на кой производител е.

Съгласен съм с bertone70,че има много нови коли с фабричен ксенон,които заслепяват по същия начин като ония 70% дето ги спомена Jelqzkov.

Моят ксенон след поставяне-колата беше закарана в СБА и беше извършено регулиране на фаровете с машина.Всичко за 4,5 лева,а в определени моменти от годината безплатно.

Колко хора от форума с ксенон и без ксенон го правят това???Защото има водачи,които не са с ксенон и пак заслепяват от зле регулирани фарове.

P.S.Явно проблема няма да е само в ксенона,а и във водача управляващ превозното средство.

Колеги няма смисъл да навлизаме в едни дълбоки спорове "ЗА" или "ПРОТИВ".ТЕ господата органи,като го решат......

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кво сме тръгнали да коментираме точно тая тема,след като преди месец мой приятел мина преглед без колата му да е регистрирана в данъчното и това му струваше само 40лв.Мисълта ми е,че има толкова много неща да се мислят за безопасността на пътя и контрола на колите и пътищата,че това е най-незначителния проблем в момента.....

Колега незнам защо това те очудва, в Русе на най-най-най-официалното място където можеш да минеш преглед, точно до КАТ, абсолютно никога не искат документ от данъчното, масово се минават коли които не са регистрирани или с неплатени данъци.

Колкото до "джиповете" - няма как да не заслепяват, защото просто нашата позиция на пътя е винаги по-ниска.

Има как, просто шофьорите им смятат че са по висок левел когато фаровете светят в небето..

Според мен това е поредната тема която ще остане само с коментарите по форумите, нито някой ще ги забрани, нито ще се вкара TUV, ама поне някой от управляващите да слезе малко на земята и да види 50% от кенефите по улиците които са пред разпадане и пак да помисли дали проблемите идват от ксеноните...

:wave:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-странното ми сега е друго.Преди 2,3 месеца господата полицай,които ни посещават на събиранията на Брико се сдобиха с ксенони за личните си автомобили.Ами сега.......... :rotfl:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се чудя как има такива хора дето дори не си правят труда да си регулират фаровете.Карал съм с не регулирани заради хлътнала врътка за релулирането на 1-ния фар и е ужасно,едно,че заслепявам и друго,че е опасно.А като отидо в сервиза на Опел и там след като ми ги легулираха имах чувството,че прогледнах.А относно ксенона,нямам нищо против него.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към хората които смятат че имат "много хубави" фарове с ксенона на рефлектор. Пожелавам им искрено да каран някога ноще най-малко кола с ксенон под 6000К, добри лупи и добре регулирани фарове. Въобще неможе да става дума за оригинален ксенон.

Относно оригиналните ксенонеи, стандартните заслепяващи фарове. Когато една кола се внесе в България, трябва да има служба която да настройва фаровете, дори и на новите коли и копчето за ел регулиране да се отскубва и на негово място да се слага табелка "Ти си прост Българин и не заслужаваш тази екстра".

Яни, говориш за "Рено" това какво беше? Звучи ми като новия хамбургер на макдоналдс.... :naughty:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо ЗА забраната на Ксенон на рефлектор.. ама ТВЪРДО!! Не случайно в Германия ксенон се монтира при налични лупи и система за почистване на фаровете под налягане. Никой не може да ме убеди как неговия ксенон не заслепява на рефлектора и е перфектно регулиран. Просто няма такова нещо. Съжалявам колеги, но истината е такава и се радвам, че най-накрая се взима такова решение и се моля да се и спазва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ви повтарям,кое ни е добре,сравнено с Германия,че да въвеждат подобно нещо?Обяснете им това и още утре си свалям всички ксенони по колата и слагам OSRAM....Добре заслепява приемам го,това ли е едно от най-опасните неща по нашите пътища??? :rotfl

ПП:Пример-Всеки можа да вземе Б категория без да се е качвал на кола....Къде? В BG естествено,не в Германия....

Редактирано от bertone70

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обясни тези неща на един шофьор на който му се налага да кара предимно вечер и преимно извън града. Повярвай ми има доста такива. Тогава той ще ти обясни колко "малък" е проблема.

УБЕДЕН СЪМ, че и в Германия има хора които не спазват закони, и там има някои пропуски! Идеален ред няма никъде! Но дай когато има Х на брой неща които не са наред, понеже СЕГА неможем да оправим всички, да не оправяме нито 1...

Спокойно и пътища ще имаме, и полицаите ни ще станат интелигентни, и законите ни ще са закони. Просто трябва маалко време.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Но дай когато има Х на брой неща които не са наред, понеже СЕГА неможем да оправим всички, да не оправяме нито 1...

Ами не е точно така защото,българите винаги почваме отзад на пред,какъвто е и случая в момента.Почва ме да оправяме проблемите по степен на важност...А нашите органи почват от най-незначителното...На всякъде има нередности в реда но като проценти сравнено с тях,ние не се класираме просто....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване